Κρις Χόρτον

Μια μαγική τριάδα αποτελούμενη από τους Σαγκς, Γουίλιαμς, Χόρτον, πέτυχαν 65 πόντους και οδήγησαν την Κύμη σε μια υπερπολύτιμη νίκη με 92-82 επί του Πανιώνιου στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της Betshop Basket League, στο κλειστό της Χαλκίδας!

Ο Σκοτ Σαγκς ήταν ο ηγέτης, ο Ματ Γουίλιαμς με 7/10 τρίποντα στο ντεμπούτο του ο “εκτελεστής” κι ο Κρις Χόρτον… μάζευε ό,τι περίσσευε για να πάρει η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού τεράστιας σημασίας νίκη, αφού είχε νικήσει και στη Νέα Σμύρνη.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε με τον Ντέβιον Μπέρι και τον Νώντα Παπαντωνίου, άντε και τον Ντόρσεϊ, αλλά ο πάγκος της Κύμης είχε πολύ μεγαλύτερο βάθος από αυτόν του Πανιώνιου που είχε λιγότερες λύσεις.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

O Πανιώνιος είχε τον πρώτο λόγο στην πρώτη περίοδο, αν και την παράσταση έκλεψε ο Αμερικανός Ματ Γουίλιαμς, που έκανε την πρώτη του φετινή εμφάνιση με την Κύμη.

Ο Γουίλιαμς πέτυχε 15 από τους 23 πόντους της ομάδας του στην Α’ περίοδο, σε 8:41 συμμετοχής με 5/6 τρίποντα! Το κακό για την Κύμη ήταν τα 1/5 δίποντα, τη στιγμή που η ομάδα του Νίκου Οικονόμου είχε ισοροπία στο παιχνίδι της εντός κι εκτός ρακτέας για να προηγηθεί με 27-23.

Ο Σκοτ Σαγκς πήρε τη σκυτάλη από τον Γουίλιαμς στη δεύτερη περίοδο, αλλά η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έβγαλε συνεργασίες, και βρήκε περισσότερες, του ενός παίκτη, λύσεις.

Η Κύμη άρχισε με 10-0 σερί την δεύτερη περίοδο κι από τότε δεν έχασε το προβάδισμα. Ο Τουτζιαράκης με τον Χόρτον “γέμισαν” τη ρακέτα και κοίταξαν στα μάτια τον Ντόρσεϊ κι έμεινε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Ντέβιον Μπέρι για να κρατήσει όρθιο τον Πανιώνιο. Με 16 πόντους στο ημίχρονο, ο Μπέρι κράτησε τη διαφορά στο ημίχρονοσε μονοψήφια επίπεδα, 48-40.

Ματ Γουίλιαμς
Ο Ματ Γουίλιαμς

Η άμυνα της Κύμης έκανε καλή δουλειά στην τρίτη περίοδο, ο Πανιώνιος σκόραρε δύσκολα κι η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους, στη μέγιστη τιμή της, 62-48, με 3:12 για την τρίτη περίοδο. Η επιστροφή του Παπαντωνίου, αφύπνησε τον Πανιώνιο, με πέντε προσωπικούς του πόντους, αλλά κυρίως με την ενέργεια και την ένταση που έπρεπε να βγάλει η ομάδα της Νέας Σμύρνης στην άμυνα. Για αυτό ο Πανιώνιος έκλεισε την περίοδο με 9-2 επιμέρους σκορ και με την έναρξη της τελευταίας έφτασε πια σε απόσταση τεσσάρων πόντων, 71-67.

Οι δύο απόπειρες του Πανιώνιου να χτυπήσει στο φινάλε απέτυχαν. Πρώτα όταν μείωσε σε 75-71 με 4:13 για το τέλος, αλλά απάντησαν ο Χόρτον και ο Γουίλιαμς με το έκτο τρίποντό του, για το 80-71 και μετά, όταν ο Μπέρι μείωσε σε 82-77, ο Χόρτον με τον Σαγκς πέτυχαν καθοριστικά καλάθια για να σφραγίσουν τη νίκη της Κύμης.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 48-40, 64-57, 92-82

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 18 (6ριμπ.), Σαγκς 26 (2 ρειπ., 8 ριμπ.), Λιούις 9 (1 τριπ., 14 ασίστ), Γουίλιαμς 21 (7/10 τριπ.), Τουντζιαράκης 8, Ουάσινγκτον 10 (1), Τσιάρας, Πουλιανίτης, Μαργέλης, Μαραγκός, Στυλιανού, Μητσιμπόνας,

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 20 (4/8 τριπ., 10 ασίστ), Ντόρσεϊ 14 (9 ριμπ.), Μπέρι  26 (4/7 τριπ., 5 ασίστ), Χάρις 11 (2), Ελ Αμίν 3 (1), Καμαριανός 2, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 2, Καραμαλέγκος, Όστιν 4, Δημητρακόπουλος.