Μετά από έναν τρομερό μικρό τελικό που κρίθηκε στην παράταση, ο Καναδάς λύγισε τις ΗΠΑ με 127-118 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

O μικρός τελικός για την κατάκτηση της τρίτης θέσης θύμιζε αγώνα NBA με τον γρήγορο ρυθμό που είχε, ήταν συναρπαστικός, αφού είχε παράταση και ξεσήκωσε το κοινό που γέμισε τη Mall of Asia Arena, στη Μανίλα των Φιλιππίνων.

Ο Μάικαλ Μπρίντζες με βολή και τρίποντο έστειλε τον αγώνα στην παράταση, όμως εκεί ο Καναδάς ήταν καλύτερος και κατέκτησε δίκαια το χάλκινο μετάλλιο.

Η ομάδα του Ζόρντι Φερνάντεζ, η οποία προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του κόσμου, κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

Οι Ντίλον Μπρουκς (39π. με 7/8 τρίποντα, τους 21 στο πρώτο ημίχρονο) και Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (31π., 12ασ., 6ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ βοήθησαν και οι Αρ Τζέι Μπάρετ (23π., 7ρ.), Κέλι Ολίνικ (11π.), Λου Ντορτ (11π.).

Χωρίς τους Πάολο Μπανκέρο, Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ και Μπράντον Ίνγκραμ λόγω ασθένειας και με μόλις 9 παίκτες διαθέσιμους, η ομάδα του Στιβ Κερ το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά δεν άντεξε στην παράταση.

Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν οι Άντονι Έντουαρντς (24π.), Όστιν Ριβς (23π.), Μάικαλ Μπρίντζες (19π.), Μπόμπι Πόρτις (14π.), Τζέιλεν Μπράνσον (13π.) και Τζος Χαρτ (10π.).

Ο Καναδάς ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα (0-8) και πήρε από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά (21-34 στο 9′).

Οι ΗΠΑ αντέδρασαν, έκαναν ένα επιμέρους 19-2 και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στον αγώνα (40-36).

Όμως ο εκπληκτικός Ντίλον Μπρουκς έφτασε τους 21 πόντους με 5/5 τρίποντα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Καναδά να έχει ένα προβάδισμα δύο πόντων (56-58).

Η ομάδα του Ζόρντι Φερνάντεζ ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι παίκτες του Στιβ Κερ διατήρησαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (82-91).

Μάλιστα, η Team USA έκανε ένα σερί 12-0 και πήρε το προβάδισμα (από 84-94, 96-94), έξι λεπτά πριν από το τέλος και ο μικρός τελικός έγινε… θρίλερ.

Οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό ισόπαλες (107-107), o SGA έβαλε μπροστά τον Καναδά στα 34” (107-109), ο Έντουαρντς αστόχησε και ο Μπρουκς έβαλε 2/2 βολές (107-111).

Ο Μπρίντζες κέρδισε βολές στα 4.2”, έβαλε την πρώτη (108-111), αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, πήρε το ριμπάουντ και με δικό του τρίποντο από τη γωνία στα 0.6” έστειλε τον αγώνα στην παράταση (111-111), αφού ο Ολίνικ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή!

Δείτε το απίθανο τρίποντο του Μπρίντζες:

Η παράταση ξεκίνησε με 5 πόντους του Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (111-116), ο Καναδάς κράτησε τη διαφορά και έφτασε δίκαια στο χάλκινο μετάλλιο!

Τα δεκάλεπτα: 25-34, 56-58, 82-91, 111-111 (κ.δ.), 118-127 (παρ.).

Οι φωτογραφίες του αγώνα:

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Το τρομερό ξεκίνημα του Καναδά και η απάντηση των ΗΠΑ (vids)

Παγκόσμιο Κύπελλο: Γερμανία-Σερβία για το χρυσό

Παγκόσμιο Κύπελλο: Με Ομπστ το Top-5 των ημιτελικών (vid)

Προολυμπιακά Τουρνουά: Ανακοινώθηκαν των Γυναικών, τον Νοέμβριο των Ανδρών

Παρίσι 2024: Τα 8 απευθείας εισιτήρια και οι 24 ομάδες των Προολυμπιακών Τουρνουά