Ο Κώστας Σλούκας έδωσε το ρυθμό κι ο υπόλοιπος Ολυμπιακός ακολούθησε για να νικήσει την Τετάρτη (16/09) την Μπάγερν Μονάχου με 82-68 στον μικρό τελικό του preseason tour της Euroleague, στη Βαλένθια!

Ο νέος ηγέτης του Ολυμπιακού, πήρε μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε την ομάδα του σε ολοκληρωτική αλλαγή εικόνας. Έδωσε δέκα ασίστ στο δεύτερο ημίχρονο, έξι εκ των οποίων στην εκρηκτική τρίτη περίοδο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έκανε επιμέρους 27-17!

Πέτυχε σχεδόν όσους είχε βάλει στο ημίχρονο (31-32), όπου ξεκίνησε πολύ άσχημα και βρέθηκε να χάνει με 4-14 μετά από οκτώ λεπτά αγώνα, όπου είχε 2/13 σουτ, πριν κλείσει με 10-17 το δεκάλεπτο!

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του πρώην “ερυθρόλευκου” Γουέιντ Μπόλντγουιν στην αρχή του αγώνα:

Σιγά-σιγά όμως, ξεκινώντας από την άμυνά της, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε να διορθώνει τα κακώς κείμενα.

Καλύτερη κυκλοφορία, μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα, πιο ψαγμένες επιλογές.

Ο Σάσα Βεζένκοφ (9π. στη β’ περίοδο) και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (6π. με 2/2 τρίποντα) έδωσαν σφυγμό στον Ολυμπιακό που μείωσε τη διαφορά από τους 12 (18-30) και με 13-2 στο τέλος, έκλεισε το ημίχρονο με 31-32.

Η τρίτη περίοδος, ήταν η καλύτερη του Ολυμπιακού.

Ο Σλούκας “κερνούσε”, Χασάν Μάρτιν, Γιώργος Πρίντεζης, Κώστας Παπανικολάου αλλά κι ο Άαρον Χάρισον “‘έπιναν”!

Δείτε μια εντυπωσιακή φάση με κλέψιμο και κάρφωμα του Οκτάβιους Έλις στην αρχή της τρίτης περιόδου:

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά έως και με 12 πόντους, 58-46, λίγο πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο (58-49), κι ο Σλούκας είχε ήδη ζεσταθεί φτάνοντας στις εννέα συνολικά ασίστ!

Κράτησε άλλες τέσσερις για την τελευταία περίοδο και τελείωσε με 13 τελικές πάσες, μαζί με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα!

Δείτε μια από τις ασίστ του Κώστα Σλούκα:

Μάρτιν και Λαρεντζάκης ήταν πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού (από 13π.), από 12 έφτασαν Βεζένκοφ (συν 9 ριμπάουντ) και Πρίντεζης, ο Παπανικολάου ήταν ο πέμπτος διψήφιος σκόρερ της ελληνικής ομάδας (10π.) κι ο Άαρον Χάρισον έχασε για έναν (9π.) την ευκαιρία να γίνει ο έκτος!

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε δίχως τον Βασίλη Σπανούλη, και τον Λιβιό Ζαν Σαρλ.

Εκτός έμειναν και οι Χαραλαμπόπουλος-Κόνιαρης.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 31-32, 58-49, 82-68