Ο Ταϊρίς Ράις έκανε τρομερό ρεκόρ με 41 πόντους και ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 99-93 του Ολυμπιακού στην απόλυτη διαφήμιση του ελληνικού μπάσκετ στη Eurolerague, το βράδυ της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ!

Μεγάλα σουτ κι από τις δύο ομάδες, μάχες στη ρακέτα, πάθος, σασπένς, καθήλωσαν τους 18.000 θεατές σε ένα ματς που δεν αρκούσαν τα 40 λεπτά για να αναδειχθεί ο νικητής, καθώς η κανονική διάρκεια έληξε 86-86 με καλάθι του Παπαγιάννη στα 3 δευτερόλεπτα!

Ο Ράις καθόρισε την τύχη του ματς και στην παράταση όπου πέτυχε 7 από τους 13 πόντους της ομάδας του για να αναδειχθεί στη μορφή της αναμέτρησης!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με ένα γρήγορο 7-2 μετά από 2:11 αγώνα, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με τον Νικ Καλάθη για το προσπέρασμα με 8-7. Σχετικά άστοχες, οι δύο ομάδες, πήγαν χέρι-χέρι σε όλη την πρώτη περίοδο που έληξε με το οριακό προβάδισμα των γηπεδούχων, 18-17.

Ο Παναθηναϊκός είχε 6/18 σουτ, ο Ολυμπιακός 5/15 και μόνο στις βολές (από 6/6) ήταν αλάνθαστοι!

Δείτε ένα εντυπωσιακό καλάθι του Γουέιντ Μπόλντγουιν στην αρχή του αγώνα:

Εξίσου σημαντικό για τα 30 λεπτά που θα ακολουθούσαν, το γεγονός ότι είχαν παίξει ήδη στην Α’ περίοδο 21 από τους 24 παίκτες των δύο ομάδων!

Ο Ταϊρίς Ράις ήταν ο πρώτος σημαντικός παράγοντας του αγώνα που δημιούργησε συνθήκη: Πέτυχε 10 πόντους σε 3:44 συμμετοχής και οδήγησε την ομάδα του στο 30-23 μετά από 2:35 αγώνα στη β’ περίοδο.

Έφτασε δε στους 13 αμέσως μετά το τάιμ άουτ με ένα ακόμα τρίποντο για να δώσει αέρα 8 πόντων στον Παναθηναϊκό 33-25.

Ο Ράις ήταν μαζί με τον Ντίνο Μήτογλου οι παίκτες που έκαναν τη διαφορά. Ο Αμερικανός τελείωσε με 18 το ημίχρονο (3/3 διπ., 3/5 τριπ., 3/3 βολές) και ο Μήτογλου πέτυχε 8 πόντους στη β’ περίοδο για να εδραιώσει ο Παναθηναϊκός το προβάδισμα.

Δείτε το τρίποντο του Ράις στη λήξη του ημιχρόνου:

Ο Ολυμπιακός είχε κάποιες απαντήσεις, κυρίως με τον Βασίλη Σπανούλη (9π. στο ημίχρονο) για να μην επιτρέψει στους “πράσινους” να χτίσουν μεγαλύτερη διαφορά από το 46-39 του ημιχρόνου.

allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός έπαιξε στοχευμένα με τον Μιλουτίνοβ στην τρίτη περίοδο κι ο Σέρβος πέτυχε τους 6 πρώτους πόντους της ομάδας του.

Το πρώτο καλάθι του Τζίμερ Φριντέτ, τρίποντο και φάουλ, μάλιστα, έστειλε τον Παναθηναϊκό στη μεγαλύτερή του διαφορά, έως εκείνη την ώρα, στο +13, 54-41. Όμως δεν κράτησε πολύ γιατί η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα βρήκε πολύτιμο σκορ από τον Γουίλι Ριντ, που με το που πρωτομπήκε στο ματς με 3:53 για τα 30:00, πέτυχε 4 σερί πόντους.

Με την προσφορά του Πολ και του Μπόλντγουιν ο Ολυμπιακός μείωσε στους 5, 61-56 κι αργότερα ο Βεζένκοφ μείωσε με τρίποντο στο 63-59 για να τελειώσει το δεκάλεπτο με μόλις 2 πόντους διαφοράς 63-61!

Ο Μπράντον Πολ έδωσε με τρίποντο το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, 64-63 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου! Όμως ο Ταϊρίς Ράις, που είχε μείνει άποντος στην τρίτη περίοδο, πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 69-64 του Παναθηναϊκού!

Κι ήταν μόνο η αρχή για τους 11 συνεχόμενους πόντους που πέτυχε σε αυτό το διάστημα για να φύγει πάλι η ομάδα του με +8, 74-66 με 6:56 για το τέλος!

Ο Αμερικανός είχε ήδη κάνει ρεκόρ καριέρας, φτάνοντας στους 29 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχή του στο ντέρμπι!

Τέτοιες διαφορές όμως δεν συνιστούν εγγύηση σε τέτοια ματς. Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το 50% από τα 7.25μ. και ισοφάρισε με τον Σπανούλη και τον Πολ, 76-76 μέσα σε ένα λεπτό!!!

Κι ο αρχηγός του Ολυμπιακού έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με ένα ζευγάρι βολών, 78-76 με πέντε λεπτά, πλέον για την ολοκλήρωση του ματς!

Ο διαγωνισμός… τριπόντων του Ολυμπιακού, όμως, είχε νικητή τον Μπράντον Πολ. Ο Αμερικανός έφτασε τα 5/6 τρίποντα (3/3 στη Δ’ περίοδο) για το 81-78 του Ολυμπιακού που είχε 4/4 στα πρώτα 5:37 του αγώνα!

Το θρίλερ συνεχίστηκε για τα καλά, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 86-84 ένα λεπτό για τη λήξη, αλλά έχοντας “πετάξει” τέσσερις πολύτιμες βολές! Και λέμε “πετάξει” γιατί ο Παπαγιάννης ισοφάρισε  σε 86-86 στα 3 δεύτερα εκμεταλλευόμενος το “μις ματς” με τον Μπόλντγουιν.

Ο Ολυμπιακός πήρε τάιμ άουτ για την τελευταία του επίθεση, όπου ο Μήτογλου έκλεψε στην επαναφορά κι ο Καλάθης αστόχησε στο 7ο τρίποντό του, για να οδηγηθεί το ελληνικό ντέρμπι στην παράταση!

Εκεί μίλησε πάλι ο Ταϊρίς Ράις ο οποίος πέτυχε 7 πόντους, από τους 13 του Παναθηναϊκού και ειδικά τους τέσσερις συνεχόμενους που έκαναν το 92-91, 96-91 με 1:43 για τη λήξη.

Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε μεγάλο σουτ στα 100 τελευταία δευτερόλεπτα και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη με 99-93.

Μοναδικός που δεν αγωνίστηκε, για τον Παναθηναϊκό, ήταν ο Τζέικομπ Γουάιλι!

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86 (κ.α.) 99-93 (παρ.)