Απίστευτο ματς έγινε τα ξημερώματα στο Ντιτρόιτ, εκεί όπου οι αήττητοι Πίστονς (3-0) καθοδηγούμενοι από έναν εκπληκτικό Μπλέικ Γκρίφιν, επικράτησαν με σκορ 133-132 των Φιλαδέλφια 76ερς στην παράταση!

Ο εντυπωσιακός πάουερ φόργουορντ των “πιστονιών” πέτυχε νέο ρεκόρ καριέρας με 50 πόντους σε 44 λεπτά, ενώ είχε ακόμα 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος! Ο Γκρίφιν σούταρε 5/11 βολές, 15/25 δίποντα και 5/10 τρίποντα, ενώ σημείωσε και το νικητήριο καλάθι και φάουλ του αγώνα στο τέλος της παράτασης!

Αήττητοι συνεχίζουν και οι Νιού Όρλεανς Πέλικανς, οι οποίοι επικράτησαν με 116-109 των Λος Άντζελες Κλίπερς και έφτασαν στο 3-0, με τον Άντονι Ντέιβις να έχει 34 πόντους (10/15 βολές, 9/18 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 13 ριμπάουντ και 5 τάπες!

Το καλύτερο ξεκίνημα της τελευταίας δεκαετίας έχουν κάνει οι Ντένβερ Νάγκετς, οι οποίοι νίκησαν άνετα με 126-112 τους Σακραμέντο Κινγκς, έφτασαν στο 4-0 και έδωσαν συνέχεια στο σερί τους.

Ο Νίκολα Γιόκιτς δεν πέτυχε τριπλ-νταμπλ αυτήν τη φορά, είχε όμως 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Οι Νάγκετς είχαν συνολικά 8 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι πρώτοι σκόρερ και τα highlights των τριών αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Τετάρτης (24/10) στο ΝΒΑ:

Ντιτρόιτ Πίστονς-Φιλαδέλφια 76ερς 133-132 (παράταση, Γκρίφιν 50 – Εμπίντ 33, Ρέντικ 30)

Νιού Όρλεανς Πέλικανς-Λος Άντζελες Κλίπερς 116-109 (Ντέιβις 34 – Τομπ. Χάρις 26)

Ντένβερ Νάγκετς-Σακραμέντο Κινγκς 126-112 (Μάρεϊ 19, Χάρις 18 – Μπάγκλεϊ 20)