Τη δεύτερη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη σε εκτός έδρας αγώνα στην ιστορία της Stoiximan.grBasketLeague πέτυχε ο Παναθηναϊκός που πέρασε με 111-57 από το Λαύριο!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ολοκλήρωσε αήττητη την κανονική περίοδο για πρώτη φορά στην ιστορία της! Έδειξε να βρίσκεται σε φοβερή και τρομερή κατάσταση, απέναντι σε μια ομάδα που είχε στείλει τον αγώνα του πρώτου γύρου στην δεύτερη παράταση και είχε λυγίσει με 118-120 στο ΟΑΚΑ.

www.allstarbasket.grΤο απόγευμα της Κυριακής, στο Λαύριο, όμως ο Παναθηναϊκός έμοιαζε με ομάδα Final 4 Ευρωλίγκας!!!

Δεν είναι τυχαίος ο χαρακτηρισμός. Ο Πασκουάλ προετοίμαζε την ομάδα του να είναι φορμαρισμένη σε αυτό το χρονικό σημείο ώστε να διεκδικούσε τη Euroleague και τελικά μετά την ΑΕΚ την πλήρωσε και το Λαύριο.

O Παναθηναϊκός είχε 42/61 σουτ, οι παίκτες του έδωσαν… 32 ασίστ και έξι παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων!

Με το 111-57 ο Παναθηναϊκός σημείωσε τη δεύτερη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της Stoiximan.gr Basket League.

Η πρώτη επίδοση, είναι επίσης δική του κι είναι οι 62 πόντοι με τους οποίους είχε νικήσει εκτός έδρας τον Μακεδονικό στην Κοζάνη, με τελικό σκορ 106-44.