Τάιλερ Ντόρσεϊ

Ο Ελάιτζα Μπράουν πέτυχε 21 πόντους και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ τρία από τα τέσσερα τρίποντά του στην τελευταία περίοδο για να νικήσει η Μακάμπι τη Χίμκι Μόσχας με 80-77 στο Τελ Αβίβ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι!

Η Χίμκι Μόσχας αποδείχθηκε “σκληρό καρύδι” για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που δεν μπορούσε να την τιθασεύσει με την άμυνά της, όπως συνηθίζει στην έδρα της.

Για αυτό και βρέθηκε με 13 πόντους πίσω στο σκορ (34-47) λίγο πριν λήξει το ημίχρονο (36/47) με τον Τίμα και τον Σβεντ να είναι οι πρωταγωνιστές των Ρώσων.

Η Μακάμπι άρχισε με 12-0 την τρίτη περίοδο για να προσπεράσει 48-47, αλλά και πάλι, το ματς δεν είχε γυρίσει.

Οι απουσίες, οι αλλαγές στο ρόστερ, έχουν απορυθμίσει τους αυτοματισμούς που είχε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ωστόσο η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και ο Μπράιαντ με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσαν τις λύσεις.

Ο Μπράιαντ πέτυχε 12 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 3/3 τρίποντα στην τελευταία περίοδο μεταξύ των οποίων, το πιο καθοριστικό του αγώνα, όταν με 1:22 για τη λήξη έδωσε προβάδισμα με 79-77 στην ομάδα του.

Η άμυνα της Μακάμπι κράτησε στους 30 πόντους τη Χίμκι στο δεύτερο 20άλεπτο, με τους Ρώσους να ‘χουν 10/36 τρίποντα (Τίμα 2/10!)

Η Χίμκι απάντησε με άθλιο τρόπο. Τρίποντο του Σβεντ (είχε 3/12 μαζί με 2/9 δίποντα!) από τα 10 μέτρα, δίχως να ‘χει πίεση χρόνου, ενώ στο 80-77 από 1/2 βολές του Μπράιαντ στα 3 δεύτερα, η Χίμκι πνίγηκε από το κυνηγητό των Ισραηλινών και δεν εκδήλωσε επίθεση!

Η Μακάμπι έφτασε στο 15-8 μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, ενώ η Χίμκι έπεσε στο 9-14.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 36-47, 60-60, 80-77