Με μια ανατροπή από τα.. παλιά, ο Ολυμπιακός γύρισε από το -9 σε 69 δευτερόλεπτα, έστειλε το ματς στην παράταση και νίκησε τη Χίμκι Μόσχας με το βράδυ της Τετάρτης (18/12) στο ΣΕΦ!

Ένα συγκλονιστικό ματς, με απίθανο φινάλε της κανονικής του διάρκειας, όπου ενώ όλα έμοιαζαν χαμένα κι ο Ολυμπιακός είχε 5/22 τρίποντα έναντι 16/32 της Χίμκι, βρήκε 3 στα 3 μέσα σε 50 δευτερόλεπτα και από το εις βάρος του 87-96 ισοφάρισε 96-96 με τον Βασίλη Σπανούλη (18π.-10 ασίστ)!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, με το πάθος και την άμυνά του, ο Ολυμπιακός δεν γινόταν να χάσει τέτοιο ματς! Νίκησε με κι έφτασε στο 6-8, πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής τη ρωσική ομάδα που έμεινε στο 7-7!!!!

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης (26π.), τεράστια η συνεισφορά του Παπανικολάου (18π.) αλλά και του Μιλουτίνοβ (16π.)

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Με το …τανκ που λέγεται Νίκολα Μιλουτίνοβ να ‘χει 7 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-7, βγάζοντας πολλή ενέργεια και πάθος στο παρκέ του ΣΕΦ. Μόνο που μετά από 6:22 αγώνα, ο Σέρβος χρεώθηκε με το δεύτερο φάουλ του και δεν ξανάπαιξε στο πρώτο ημίχρονο!

Δείτε το… τρομακτικό κάρφωμα του Νίκολα Μιλουτίνοβ που προσπάθησε… να κατεδαφίσει τη μπασκέτα της Χίμκι!

Ο Γουίλι Ριντ ήλθε από τον πάγκο σε… mood Μιλουτίνοβ! Στα δικά του πρώτα 6:38 συμμετοχής είχε 6 πόντους και 5 ριμπάουντ, τρία εκ των οποίων επιθετικά!

Την ίδια ώρα η άμυνα του Ολυμπιακού άρχισε να γίνεται σκληρή, ο Κόνιαρης έκανε πολλή κι αθέατη δουλειά κι ο Σβεντ πέταγε σουτ (3/12) και βολές (5/9) στα σκουπίδια για τη Χίμκι μέχρι το ημίχρονο!

Μόνο ο Τζέρεμι Έβανς έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό, καθώς ήλθε από τον πάγκο για να πετύχει 11 πόντους με 100% από όλες τις γραμμές. Η Χίμκι μείωσε από το 33-26 που ‘χε κάνει ο Ριντ, σε 35-34, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης, κράταγε το καλύτερο για το τέλος του ημιχρόνου.

Με προσωπικούς πόντους έδωσε ξανά αέρα 6 πόντων στον Ολυμπιακό (45-39) κι ο Πρίντεζης στο φινάλε έγραψε το 49-42 με το οποίο πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο… υπαρχηγός του Ολυμπιακού πήρε πολλές προσπάθειες στην τρίτη περίοδο όπου πέτυχε 8 πόντους για να οδηγήσει τον Ολυμπιακό σε διαφορά 12 πόντων, 63-51!

allstarbasket.grΑπέμεναν 3:41 για τη λήξη της περιόδου, κι ο Ολυμπιακός άρχισε να μπερδεύεται στην άμυνα και κυρίως στα pick n roll που προσπαθούσε να στήσει ο Σβεντ. “Βούτυρο στο ψωμί” του Ρώσου που πέτυχε 13 πόντους σε αυτή την περίοδο και με εννέα συνεχόμενους μείωσε στο καλάθι 69-67 και βρήκε το χέρι του αφού σε όλο το προηγούμενο διάστημα είχε κάκιστα ποσοστά!

Ο ζεστός Σβεντ έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις, με 76-74 φτάνοντας στους 31 πόντους, με έξι λεπτά για τη λήξη!

Κι όταν πήγε για μια ανάσα στον πάγκο, οι συμπαίκτες του τον μιμήθηκαν, πρώτα ο Κράμερ και μετά ο Μπέρτανς και ξαφνικά, η Χίμκι βρέθηκε στο +6, 82-76 με 4΅36 για τη λήξη!

Ο Κόνιαρης με τον Μιλουτίνοβ που ανήκαν στην πεντάδα που είχε επιβάλλει το παιχνίδι του Ολυμπιακού, επανήλθαν από τον Κεμζούρα, με αρκετή καθυστέρηση είναι η αλήθεια.

Μιλουτίνοβ και Πρίντεζης έδωσαν, προσωρινά, ανάσα στον Ολυμπιακό με επιθετικά ριμπάουντ και δύο συνεχόμενα goal fouls που έστειλαν στον πάγκο, με 5 φάουλ τον Τζέρεμι Έβανς. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο, αλλά οι Ρώσοι συνέχισαν να βομβαρδίζουν με τρίποντα. Πρώτα ο Σβεντ και μετά ο Καράσεφ πέτυχαν δύο συνεχόμενα, η Χίμκι έφτασε στα 16 εύστοχα και προηγήθηκε με 90-83, 1:47 για τη λήξη!

allstarbasket.grΜε 69 δεύτερα για τη λήξη, όλα έμοιαζαν χαμένα! Ο Ολυμπιακός ήταν εννέα πόντους πίσω, 87-96, είχε 5/22 τρίποντα αλλά… για αυτό το μπάσκετ είναι τόσο συναρπαστικό σπορ! Πρώτα ο Πρίντεζης και μετά ο Πολ, πέτυχαν δύο σερί τρίποντα για το 93-96 με 52 δεύτερα! Η Χίμκι τρόμαξε, έκανε λάθος επιθέσεις και ο Βασίλης Σπανούλης ισοφάρισε με τρίποντο στα 19 δεύτερα 96-96! Το ματς πήγε στην παράταση μετά τα βήματα του Σβεντ, κι αφού στα 1,3 ο Σπανούλης έπρεπε να πετάξει την μπάλα από το κέντρο!

Στην παράταση ο Ολυμπιακός δεν γινόταν να χάσει τέτοιο ματς. Ο Σβεντ είχε τρελαθεί, έφτασε στις 21 προσπάθειες για τρίποντο, νέο ρεκόρ Euroleague, προσπερνώντας τα 19 του Τόμας Κελάτι, έκανε αλλοπρόσαλλες επιθέσεις, έμεινε άποντος στο πεντάλεπτο και στέρησε από τη Χίμκι κάθε πιθανότητα επιστροφής.

Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 16-0, αφού προηγήθηκε με 103-96 κι έφτασε στη μεγάλη, όσο και τονωτική για τον ίδιο και τον κόσμο του νίκη με 109-98!

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96 (κ.α.) 109-98 (παρ.)