Μεγάλη νίκη με 85-81 επί του Προμηθέα Πάτρας πέτυχε την Τετάρτη (06/01) η Λάρισα στη Νεάπολη, επιστρέφοντας από εις βάρος της διαφορά 17 πόντων στην τρίτη περίοδο!

Η τρίτη νίκη της Λάρισας στο πρωτάθλημα, ήταν για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σε ένα από τα παιχνίδια που είχαν αναβληθεί έπειτα από τα πρώτα κρούσματα κορονοϊού στη σεζόν.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου βρήκε τρόπο να γυρίσει από μεγάλη διαφορά, 44-61, μετά από 28 λεπτά αγώνα και πέτυχε 41 πόντους στα 12 επόμενα λεπτά για να επικρατήσει με 85-81!

Ο Τζέρι Σμιθ πέτυχε 13 από τους 18 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Γουέσλι Γκόρντον (14π. – 8 ριμπ.) και ο Κώστας Παπαδάκης (9π.) είχαν βάλει το δικό τους λιθαράκι από τα τέλη της τρίτης περιόδου όταν οι γηπεδούχοι κάλυψαν εννέα πόντους διαφοράς σε δύο λεπτά!

Ο Προμηθέας Πάτρας, είχε για 30 λεπτά την εικόνα της -πολύ- καλύτερης και πιο πλήρους ομάδας στο παρκέ του κλειστού της Λάρισας, μόνο που στην τελευταία περίοδο, έβγαλε τα μάτια του.

Κάκιστες επιλογές, έχασε τα ριμπάουντ συντριπτικά, ξέχασε τη λέξη άμυνα και κατέρρευσε!

Με τρίποντο του Σμιθ η Λάρισα πήρε το πρώτο της προβάδισμα (από το αρχικό 14-13) με 1:57 για τη λήξη του αγώνα, 78-77 και μέχρι τέλους ο Προμηθέας δεν πέτυχε σουτ, στην προσπάθεια να γυρίσει τον αγώνα, παρά μόνο βολές.

Ο Γουέμπ (14π.) με τον Ρας (12π.) φάνηκαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (35-44) για τη Λάρισα.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν πρώτος σκόρερ του Προμηθέα (15π.), 12 πέτυχε ο Τζέριαν και 9 Τζεράι Γκραντ, ενώ ο Μίλερ έμεινε με ένα μόλις καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο, συμπληρώνοντας μια ανεξήγητα κακή εμφάνιση των Πατρινών στα 12 τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-44, 54-62, 85-81