Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στη Μούρθια του εξαιρετικού Λαρεντζάκη (15π.), αλλά με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε με 87-83. Νίκη-ψυχολογίας για την Μπασκόνια, επιστροφή σε αυτές και για τη Ρεάλ.

Η Μούρθια ήταν καλύτερη από την Μπαρτσελόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφερε να ξεκινήσει την τέταρτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (66-61).

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (15π., 4α.) ήταν καθοριστικός για την ομάδα του και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους, μαζί με τον Τζάρελ Έντι (24π., 6/7 τριπ), που η Μούρθια κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 26-17 κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 83-87. Κορυφαίος για τους Καταλανούς ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Επόμενος αγώνας για την Μπαρτσελόνα είναι αυτός με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (29/11, 22:00), για την ενδέκατη αγωνιστική της Euroleague.

Επίσης, η Μπασκόνια πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Βαλένθια με 85-74 και έρχεται στο ΟΑΚΑ με μεγάλη ψυχολογία, για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό (28/11, 21:00). Καλύτερος για τους Βάσκους ήταν ο Σέιβον Σιλντς με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Με αυτήν τη νίκη η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-5, ενώ η Βαλένθια υποχώρησε στο 4-6.

Η στήριξη των δυο ομάδων στον σοβαρά τραυματισμένο, Πατρίσιο Γκαρίνο:

Τέλος, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε πολύ εύκολα την Γκραν Κανάρια των Γιάννη Μπουρούση και Φώτη Κατσικάρη με 92-76 και ανέβηκε στο 9-1, ενώ η ομάδα του Έλληνα προπονητή υποχώρησε στο 5-5.

Οι 500 συμμετοχές του Ρούντι Φερνάντεθ με τη φανέλα της ”Βασίλισσας”:

Κορυφαίος για τη “Βασίλισσα” ήταν ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Έντι Ταβάρες με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε για 19 λεπτά και κατάφερε να σημειώσει 6 πόντους και να μαζέψει 4 ριμπάουντ.