Ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -17 του πρώτου ημιχρόνου και νίκησε με 89-85 στην παράταση την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, το Σάββατο, στον ημιτελικό του 3ου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Στις 20:00 της Κυριακής (19/09) θα αντιμετωπίσει στον τελικό του τουρνουά την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές, ενώ νωρίτερα, θα γίνει ο μικρός τελικός μεταξύ Παρτιζάν-Ουλμ, δηλαδή, μεταξύ των ομάδων του Ομπράντοβιτς… και του Γιάκα Λάκοβιτς!

Θα ‘χει κι αυτή η συνάντηση το ενδιαφέρον της…

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρήκε τον τρόπο να ανακάμψει στο δεύτερο ημίχρονο, κι ενώ στο πρώτο 20άλεπτο έμοιαζε αδύναμη απέναντι στους Σέρβους, που έχουν φτιάξει ομάδα για να επιστρέψουν στη Euroleague.

Ελάχιστη δημιουργία, μεγάλη αστοχία, αφού οι επιλογές δεν ήταν καλές, χαμένα ριμπάουντ, συνέθεσαν την εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος.

Από την άλλη η Παρτιζάν έμοιαζε ήδη καλοκουρδισμένη.

Για αυτό προηγήθηκε 26-16 στις αρχές της β’ περιόδου κι έφτασε στο +17, 48-31 στο ημίχρονο.

Ο Μέικον βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο κι έβαλε σε τάξη το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ενώ προσέφερε στο σκορ, παράλληλα με την πολύ καλή παρουσία του Πέρι.

Όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του σε όλα τα επίπεδα.

Σταμάτησε να είναι βιαστικός, ο Παπαπέτρου με τον Έβανς ήταν οι σταθερές λύσεις κι όσο ο κόσμος άρχισε να μπαίνει στην εξίωση, άρχισε να αποδίδει κι η προσπάθεια στην άμυνα.

Μείωσε στο 55-61 λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος με 59-68 και στην τέταρτη περίοδο έγινε η έκρηξη.

Ισοφάρισε πρώτη φορά 73-73 με τον Σαντ Ρος στα 4:50 για το τέλος και προσπέρασε 78-73 με τρίποντο του Παπαπέτρου και καλάθι του Φλόιντ με 3:33 για το τέλος!

Ο υπέρμετρος ενθουσιασμός, που δικαιολογείται έπειτα από 1,5 χρόνο αγώνων χωρίς κόσμο, δεν του επέτρεψε να χαρεί τη νίκη στο 40άλεπτο αφού η Παρτιζάν ισοφάρισε 80-80 και ο αγώνας πήγε στην παράταση, αν κι ο Πέρι οριακά έχασε το τελευταίο σουτ.

Το έξτρα πεντάλεπτο κύλησε πόντο-πόντο, μέχρι που ο Ιωάννης Παπαπέτριου έβαλε το μεγάλο τρίποντο για το 89-85 στα 38 δεύτερα! Ο Σαντ Ρος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το block στον Πάντερ κι οι “πράσινοι” πανηγύρισαν τη νίκη, με το κοινό τους.

Τα ζητήματα στον άσο, πάντως υπάρχουν, ο Νεμάνια Νέντοβιτς επέστρεψε μετά από πέντε μήνες, θα δώσει λύσεις, κι η δουλειά συνεχίζεται για τα επίσημα καθώς βρισκόμαστε ακόμα στην περίοδο προετοιμασίας.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80 (κ.α.) 89-85 (παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 15 (3), Μέικον 9, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 20 (3), Κασελάκης, Γουάιτ 5 (1), Φλόιντ 11, Νέντοβιτς, Έβανς 15 (1), Σαντ Ρος 8.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ (Ομπράντοβιτς): Κούρουκς 8, Πάντερ 8, ΛεΝτέι 17, Ζάγκορατς 10, Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Ντάνγκουμπιτς 2, Στεφάνοβιτς, Μίλετιτς 3, Μουρ 8, Τριφούνοβιτς 10, Μαντάρ 15.