Τουρκία

Η Τουρκία πραγματοποίησε μία μεγάλη ανατροπή, καθώς επέστρεψε από το -13 και νίκησε την Ιταλία με 72-70, κατακτώντας την τρίτη θέση στο τουρνουά “Ακρόπολις”.

Η αρχή του αγώνα βρήκε την Τουρκία να μην πατά τόσο καλά στο παρκέ του ΟΑΚΑ, καθώς οι παίκτες του Οφούκ Σαρίτσα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ιταλών. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με 19-12.

Στη συνέχεια όμως, οι Τούρκοι μπόρεσαν να βρουν την κατάλληλη ενέργεια και διάθεση να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να σημειώσουν αρκετά εύκολα καλάθια. Αυτό τους έβαλε μπροστά στο σκορ (38-35) στο τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο από πλευράς Ιταλίας ο Αλεσάντρο Τζεντίλε είχε ξεκινήσει ήδη να κάνει… όργια.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ματέο Σακέτι έδειξε τα δόντια της, καθώς με ένα επιμέρους 26-10 κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά 13 πόντων (61-48) στο τέλος της περιόδου.

Ωστόσο, το παιχνίδι δεν είχε κριθεί και η Τουρκία κατάφερε να μειώσει πάρα πολύ τη διαφορά, καθώς έφτασε ακόμη και στο -1 (66-65), τρία λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Με τον Τσεντί Οσμάν όμως να βγαίνει μπροστά στη συνέχεια και με τρίποντό του η Τουρκία πήρε το προβάδισμα (70-68) και ο Φουρκάν Κορκμάζ με floater έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (72-68).

Η Ιταλία προσπάθησε να ισοφαρίσει στη συνέχεια αλλά οι προσπάθεια του Τζεντίλε δεν βρήκε τον στόχο και έτσι η Τουρκία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και την τρίτη θέση στο τουρνουά “Ακρόπολις” με 72-70.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τσεντί Οσμάν με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Ερσάν Ιλιασόβα με 16. Για τους Ιταλούς ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ήταν πρώτος σκόρερ με 26 πόντους, ενώ καλός ήταν και ο Ντάνιελ Χάκετ με 16.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 38-35, 48-61