H ΤΣΣΚΑ Μόσχας “βομβάρδισε” την Μπασκόνια από τα 6.75 στην τρίτη περίοδο κι από το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου (44-40) έφτασε σε ευρεία νίκη με 94-68 για το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague, την Τρίτη (16/4).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε 7/10 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, έναντι 4/10 στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε μόλις ένα καλάθι δύο πόντων.

Δεν τα είχε ανάγκη άλλωστε με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να οδηγεί με 5/6 τρίποντα το… διαγωνισμό τριπόντων των Ρώσων!

Ο Σέρχιο πάλι ήταν που με πέντε συνεχόμενους πόντους έβγαλε στο πρώτο ημίχρονο την ομάδα του από τη δύσκολη θέση, όταν βρέθηκε να χάνει με 34-38 κι η Μπασκόνια “έχτιζε” ψυχολογία!

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στοχευμένα ήταν αποτελεσματική στο πρώτο μισό μέσα από τη ρακέτα, ωστόσο στο δεύτερο μισό του αγώνα, παρασύρθηκε από την ΤΣΣΚΑ, έκανε κακές επιλογές από μακριά και τελείωσε με 8/29 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 44-40, 73-52, 94-68

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει πάλι στη Μόσχα, την Πέμπτη (18/4) στις 20:00.