Ήφαιστος

Στο κατάμεστο, για άλλη μία φορά, “Νίκος Σαμαράς” ο Ήφαιστος Λήμνου πήρε τη μεγαλύτερη νίκη του, στη μέχρι στιγμής πορεία του στην Basket League, απέναντι στον ΠΑΟΚ, με 80-79, το απόγευμα του Σαββάτου (17/11).

Ο αγώνας από την άρχη μας έδειξε ότι δεν θα πάει σε υψηλό σκορ, καθώς και οι δύο ομάδες δεν σούταραν τόσο καλά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το 0/3 τρίποντα του Λίνου Χρυσικόπουλου.

Έτσι ο Ήφαιστος προηγήθηκε με 15-14 κάνοντας καλύτερη πρώτη περίοδο από τους φιλοξενούμενους.

Η συνέχεια ανήκε στον ΠΑΟΚ, μιας και η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε χώρους και εκμεταλλέυτηκε τις κακές αποφάσεις στην επίθεση του Ηφαίστου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο “δικέφαλος του βορρά” ήταν καλύτερος του αντιπάλου του σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, καθώς μέσω της εξαιρετικής και της πολύ καλής κυκλοφορίας της μπάλας βρήκε πολλά ελέυθερα σουτ.

Στην επανάληψη ο Ήφαιστος Λήμνου έδειξε γιατί βρίσκεται στην Basket League και γιατί ο κόμσος της Λήμνου στηρίζει τόσο πολύ το σύνολο του Μανωλόπουλου.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω ακόμα και με 10 (51-41) αλλά με ένα σερί 12-3 έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -1 (54-53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ροντέο με τις δύο ομάδες να ανταλάσσουν τρίποντα. Κομβικός ήταν ο ρόλος του Δημήτρη Χαριτόπουλου, ο οποίος με 10 πόντους έβαλε τον Ήφαιστο και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά 5 πόντων (68-63) αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 6-0 πήρε πίσω το παιχνίδι στα χέρια του.

Σε αυτό το σημείο μίλησε ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις, ο οποίος κράτησε ζωντανό τον Ήφαιστο στο κυνήγι μίας πολύ μεγάλης νίκης.

Από την άλλη πλευρά ο Φιλ Γκος πυροβολούσε κατά ριπάς το αντίπαλο καλάθι από τη γραμμή των 6.75 μ.

Τελικά, στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Γιάννης Αθηναίου ευστόχησε σε τρίποντο και έφερε τον αγώνα στον πόντο (80-79) και αυτό γιατί οι παίκτες του Ήφαιστου ήταν αρκετά άστοχοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Μετά το τάιμ άουτ του Μανωλόπουλου, ο Ήφαιστος επανέφερε την μπάλα από την γραμμή των οκτώ μέτρων, αλλά ο Τέπιτς κατάφερε να κλέψει και ο Γκος έβγαλε τον Αθηναίου μόνο του με το καλάθι του Ηφαίστου.

Από μηχανής Θεός βρέθηκε εκεί ο Τζέρι Σμιθ, ο οποίος με μία εκπληκτική τάπα, σχεδόν σε νεκρό χρόνο, έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Λήμνου.

Καλύτερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Επίσης, πολύ θετική παρουσία μαζί με τον Χαριτόπουλο, είχαν οι Τζέρι Σμιθ (12 πόντους) και Σον Έβανς (11 πόντους, 10 ριμπάουντ).

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, πολυτιμότερος ήταν ο Φιλ Γκος με 22 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα, ενώ είχε για συμπαραστάτες του τους Γουίλιαμ Χάτσερ (13 πόντους) και Λίνο Χρυσικόπουλο (11 πόντους).

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για την τελευταία φάση επειδή δεν είδαν οι διαιτητές το replay, ενώ κι ο Ήφαιστος φωνάζει, υποστηρίζοντας ότι στην επαναφορά υπάρχει αντιαθλητικό φάουλ στον Μπρέιζελτον, και για αυτό έγινε το κλέψιμο του ΠΑΟΚ που έβγαλε τον Αθηναίου μόνο του πριν τον κόψει ο Σμιθ!

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-38, 53-54, 80-79

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (3), Μανωλόπουλος, Μπρέιζελτον 8, Έβανς 11 (10 ριμπ.), Σμιθ 12 (1), Σταμάτης, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 10 (2), Μούρτος, Φρεϊμάνις 17 (1), Γουίγκινς 10

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 6 (1), Μορέιρα 4, Χρυσικόπουλος 11 (1), Σχίζας 2, Κόνιαρης 5 (1), Αθηναίου 8 (2), Τέπιτς 4, Μαργαρίτης, Ζάρας, Χάτσερ 13 (3), Γκάρετ 4, Γκος 22 (5)