Ο Νίκος Γκίκας έκανε μια επική εμφάνιση στη Νεάπολη Λάρισας την Τρίτη και οδήγησε τον  Προμηθέα Πάτρας σε νίκη με 94-76 επί της Λάρισας ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά του μικρού τελικού των playoffs της Stoiximan Basket League!

Πλέον η τρίτη θέση θα κριθεί στην στην Πάτρα την προσεχή Πέμπτη (23/6, 17:00).

Οι Πατρινοί ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έκαναν επιμέρους σκορ 60-31 (!), με τον Γκίκα, να σπάει τα κοντέρ στην τελευταία περίοδο με σερί τριπόντων κι εκπληκτικά καλάθια.

Ενώ είχε μόλις 5 πόντους, αλλά 13 ασίστ έως το 30′, στη Δ΄ περίοδο ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 15 πόντους!

Τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, από 4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 13 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο κι ήταν ο απόλυτος ηγέτης των φιλοξενούμενων!

Ο Προμηθέας που είχε γυρίσει από το -13 και το 45-34 του ημιχρόνου, όπως και από το 49-41 στο 49-52 υπέρ του, ήταν στο +2 στο 30′, (58-60), αλλά στην τελευταία περίοδο κυριάρχησε πλήρως με το επιμέρους σκορ να είναι 34-18!

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνολικά, ο Προμηθέας ευστόχησε σε 10 τρίποντα, ενώ είχε μόλις 2 στο πρώτο.

www.allstarbasket.grΟ Στεφάν Μούντι πέτυχε 26  πόντους για τη Λάρισα (με 7/12 τρίποντα) και είχε ήδη 12 στα πρώτα 5:40 του αγώνα με 4/5 τρίποντα, με την ομάδα του να αρχίζει το παιχνίδι με προβάδισμα 17-5!

Ο Προμηθέας σκόραρε τους πρώτους 11 πόντους μόνο με τον Τζεράι Γκράντ, στα πρώτα 7,5 λεπτά του αγώνα, αλλά μετά, μπήκαν κι άλλοι παίκτες στην εξίσωση για να δώσουν σιγά-σιγά, πολυφωνία στην ομάδα του Γιατρά.

Ο Γκραντ τελείωσε με 19, 15 είχε ο Μάρκους Φόστερ (τους 13 στο β’ μέρος), 12 ο Δημήτρης Αγραβάνης με 5 ασίστ, 11 ο Σίμπσον και 10 ο Άντριτς.

Για τη Λάρισα, από 13 πέτυχαν Κρουμπάλι και Χάντσον.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94

Το ρεσιτάλ Γκίκα και Προμηθέα στη Λάρισα (vids)

Stoiximan Basket League: Το πανόραμα των playoffs