Βρίσκοντας την απαιτούμενη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός νίκησε με 84-63 το Λαύριο, το Σάββατο στο ΣΕΦ στην 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Λιγότερο από 48 ώρες μετά από τον αγώνα του με τη Βίρτους και με το μυαλό στο προσεχές ντέρμπι της EuroLeague με τον Παναθηναϊκό, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε να διαχειριστεί προβλήματα απουσιών (Γουόκαπ, Λαρεντζάκης, Γουίλιαμς-Γκος) και κόπωση, αλλά στο δεύτερο μισό έδειξε την ποιότητα και το βάθος έναντι του μαχητικού Λαυρίου, που επίσης είχε τις δικές του απουσίες.

Με 20 πόντους του Άλεκ Πίτερς και 19 του Κώστα Παπανικολάου (οι 17 στο β΄μισό, με 4/4 τρίποντα) ο Ολυμπιακός έφτασε στο 18-2 ρεκόρ.

Το Λαύριο που πέτυχε μόλις 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (10 στη Γ’ περίοδο και 11 στη Δ’) είχε πρώτο σκόρερ τον Θόρντον με 13 πόντους.

Πλέον έχει 7-13 ρεκόρ.

Το Λαύριο ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο μισό του αγώνα, παρά τις δικές του απουσίες, ειδικά στους ψηλούς. Με γρήγορο ρυθμό έφτανε στο αντίπαλο καλάθι κι αφού ουσιαστικά εκμεταλλευόταν ένα έλλειμα ενέργειας που έδειχναν οι “ερυθρόλευκοι”.

Για αυτό γύρισε γρήγορα από το -9, (22-13) για να προσπεράσει 26-27 επιδεικνύοντας αξιοθαύμαστο πλουραλισμό.

Είναι ενδεικτικό πώς είχε 15 πόντους από τους παίκτες που ήλθαν από τον πάγκο, στο πρώτο 20άλεπτο, έναντι μόλις 11 του Ολυμπιακού.

Ο Άλεκ Πίτερς άρχισε να συνδράμει επιθετικά για να βοηθήσει τον Αϊζάια Κάνααν, που από το πρώτο δεκάλεπτο είχε ηγετικό ρόλο με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Όμως το Λαύριο είχε σωστές αποφάσεις, βρήκε ελεύθερα σουτ και προηγήθηκε με 42-39 πριν ο Κάνααν του “πάρει την μπουκιά από το στόμα” στη λήξη του ημιχρόνου για το 44-42

Ο Αμερικανός ευστόχησε σε τρίποντο στη λήξη, σε επίθεση 3,4 δευτερολέπτων, κι αφού ο Μουράτος έκανε λάθος και δεν εξάντλησε την τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.

Μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός άλλαξε αγωνιστική συμπεριφορά, ειδικά στην άμυνά του. δεν άφησε ελεύθερα σουτ και ευκαιρία στο Λαύριο για να τρέξει και εκτίναξε τη διαφορά.

Ο Κώστας Παπανικολάου ηγήθηκε στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άλεκ Πίτερς συνέχισε σταθερός από το πρώτο και ο Ολυμπιακός πήγε στο 70-52 του τρίτου δεκαλέπτου επιτρέποντας μόλις 10 πόντους στους φιλοξενούμενους. Μάλιστα τους 7 τους έβαλε ένας παίκτης, ο Θόρντον.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο, το δε Λαύριο είχε σκοράρει μόλις 2 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτό του. Η διαφορά έφτασε έως τους 24 πόντους, 78-54 με 4:50 για τη λήξη.

Το Λαύριο έριξε στο παρκέ τους πιο νεαρούς, Βαζούκη και Δεϊμέζη.

Στο τρίλεπτο κι ο Ολυμπιακός έβαλε τον Γιώργο Τανούλη και με 2:26 για τη λήξη μπήκε ο έφηβος, Αναστάσης Ροζακέας και με 1:24 πέρασε στο παρκέ ο Βενιαμίν Αμπόσι.

Όλοι τους κατέγραψαν μια ακόμα συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία, προσθέτοντας κάποιες παραστάσεις που θα τους φανούν χρήσιμες στο μέλλον.

Tα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63