Φράνκαμπ

To Ρέθυμνο Cretan Kings (5-8) λύγισε στο τέλος με 72-61 τον Κολοσσό H Hotels (5-8) στο “Μ. Μερκούρη”, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της EKO Basket League.

Το τελευταίο ντέρμπι νησιωτών για τον πρώτο γύρο έλαβε χώρα στην Κρήτη εκεί όπου το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε του Κολοσσού H Hotels και τον έπιασε στη βαθμολογία.

Οι Κρητικοί προέρχονταν από την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, αλλά μετρούσαν τέσσερις νίκες ως γηπεδούχοι απέναντι σε ΑΕΚ, Προμηθέα, Άρη και Ιωνικό Affidea, τις οποίες πενταπλασίασαν!

Οι Ρόδιοι από την άλλη πλευρά, προέρχονταν από την άνετη εντός έδρας επικράτηση επί του Περιστερίου Winmasters, αλλά λύγισαν στο τελευταίο τρίλεπτο στο “Μελίνα Μερκούρη”.

Φράνκαμπ - Μπρέιζελτον

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 36-36, με τον Λασάν Κρόμα του Κολοσσού να έχει ήδη 15 πόντους, από τους 20 που πέτυχε συνολικά!

Κρόμα

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο ξέφυγε με +8 (50-42 στο 27′) μετά από ένα ξέσπασμα του Κόνερ Φράνκαμπ (23π., 7ασ.) και αρκετά λάθη του Κολοσσού, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 57-51.

Ο Κολοσσός έκανε ένα σερί 0-7 στο πρώτο εξάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου (57-58 στο 36′) και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε “θρίλερ”.

Ο Κάρτερ πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ρεθύμνου στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετά από 6,5 λεπτά και μάλιστα τρίποντο, για να ακολουθήσει ξέσπασμα των Κρητικών! Ένα ακόμα τρίποντο από τον Λι, άλλο ένα από τον Κάρτερ και ένα δίποντο από τον Λι (68-58 στο 39′). Σερί 11-0 και συνολικά επιμέρους 15-3 και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61