Τζίμερ Φριντέτ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 84-74 το μεσημέρι της Κυριακής (22/09) στον μικρό τελικό του 2ου Τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος” έχοντας καλύτερη εικόνα από την πρεμιέρα, απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Με τον Νικ Καλάθη και τον Ταϊρίς Ράις να δίνουν ρυθμό, τον Τζίμερ Φριντέτ (17π.) να οδηγεί την επίθεση της ομάδας του από τα 6.75μ. και τον Ίαν Βουγιούκα (9π.-5ασ.) να έχει μια πολύ πειστική παρουσία, μια μέρα μετά την έναρξη… της συζήτησης για τους σέντερ του Παναθηναϊκού! Την ώρα που ο Ντεσόν Τόμας συνεχίζει με φόρα… από πέρυσι (21π.)

Βέβαια η Φενέρμπαχτσε είχε τις απουσίες της, ενώ για 26 λεπτά δεν χρησιμοποίησε τρία βασικά της κομμάτια.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Νικ Καλάθης πήρε περισσότερο χρόνο από την πρεμιέρα του τουρνουά κι έδωσε με το καλημέρα του αγώνα ρυθμό στην ομάδα του. Πόσο μάλλον όταν ο Τζίμερ Φριντέτ βρήκε ελεύθερα σουτ και με 4/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε 11-0 σερί και παό το 8-13 βρέθηκε στο 19-13 και το 24-21 του Α’ δεκαλέπτου.

Η Φενέρμπαχτσε που είχε ούτως ή άλλως απουσίες, δεν χρησιμοποίησε τους Γουίλιαμς, Ντίξον, Κάλινιτς σε αυτό το διάστημα κι έπαιξαν από 20 λεπτά Μπιμπέροβιτς και Τσαντάν.

Ήταν προφανές ότι ο Ομπράντοβιτς έδινε μια τελευταία ευκαιρία στους μικρούς, αφού από την εβδομάδα που έρχεται αρχίζουν τα επίσημα με το τουρκικό Supercup.

Στη β’ περίοδο ήταν οι ψηλοί που έκαναν τη διαφορά.

Ντεσόν Τόμας, Ίαν Βουγιούκας και Μπεν Μπεντίλ ώθησαν την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έως τους 17 πόντους διαφοράς, 48-31 πριν λήξει το ημίχρονο με 48-33.

Ο Παναθηναϊκός είχε 9/15 δίποντα, 7/13 τρίποντα και 15 ασίστ σε αυτό το διάστημα.

Για δύο λεπτά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο +22, 55-33, ωστόσο αυτό το δεκάλεπτο είχε άλλη εικόνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε δυσκολίες στο σκορ κι όταν μετά από 26 λεπτά αγώνα, πάτησαν για πρώτη φορά  παρκέ και οι Γουίλιαμς, Ντίξον, Κάλινιτς η Φενέρμπαχτσε μείωσε στους 14, 63-49.

Ο έλεγχος του ρυθμού ήταν το ζητούμενο μέχρι το τέλος και για αυτό ο Παναθηναϊκός έπαιξε στο μεγαλύτερο μέρος με δίδυμο Καλάθη-Ράις.

Με έμφαση στην άμυνά του από τη στιγμή που η τουρκική ομάδα μείωσε στους δέκα πόντους, 65-55, ο Παναθηναϊκός έλεγξε το παιχνίδι, έκανε πάλι διαφορά έως 15 πόντους και απλά στο τέλος, η Φενέρμπαχτσε μείωσε ξανά στους δέκα, 84-74.

Ήταν ένα ακόμα ματς προετοιμασίας, με όλες τις ομάδες να χρειάζονται αρκετό χρόνο ακόμα, αφού η σεζόν αρχίζει νωρίς και η προηγούμενη με το Παγκόσμιο Κύπελλο τελείωσε αργά. Οπότε, ακόμα και στα πρώτα επίσημα παιχνίδια θα συνεχίσουν να δουλεύουν για να “δεθούν” και να βελτιωθούν για μια δύσκολη χρονιά

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-33, 63-49, 84-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ: Τόμας 21 (2), Ράις 12 (2), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 5, Παππάς, Τζόνσον 3 (1), Μπράουν, Καλάθης 9 (12 ασίστ, 9 ριμπ.), Φριντέτ 17 (5/5 τριπ.), Γουάιλι 2, Μήτογλου, Μπεντίλ 6.