Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ είχε γενέθλια και το γιόρτασε διαλύοντας τα ρεκόρ ριμπάουντ στην ιστορία της Euroleague με 16 επιθετικά και 19 συνολικά και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Αρμάνι στο Μιλάνο με 91-87 στην παράταση στον τελευταίο αγώνα του 2020, το βράδυ της Τετάρτης (30/12).

Ο Σέρβος σέντερ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο οποίος έκλεισε τα 26 χρόνια στο Μιλάνο, έκανε double double, με 17 πόντους και 19 ριμπάουντ, έχοντας από το ημίχρονο με 10-11!

Τελείωσε τον αγώνα με 16 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ το προηγούμενο ρεκόρ επιθετικών ριμπάουντ σε έναν αγώνα ήταν 11!

Επίσης το ρεκόρ των συνολικών ριμπάουντ στη σύγχρονη Euroleague ήταν 14 κι ο Σέρβος τελείωσε με 19!

O Μάικ Τζέιμς έβαλε το λιθαράκι του με 20 πόντους-11 ασίστ και καθοριστικές αποφάσεις στο δεύτερο ημίχρονο που το ματς ήρθε στα ίσια.

Ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε εξίσου μεγάλη εμφάνιση με 19 πόντους.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι (14π.) ισοφάρισε για την Αρμάνι Μιλάνο 79-79 στα 11 δευτερόλεπτα και ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε το φάουλ από τον συμπατριώτη του με 2,2 δεύτερα για τη λήξη!

Έκανε το 80-79 με 1/2, χάνοντας σκόπιμα τη δεύτερη αλλά με άγαρμπο τρόπο, αφού χτύπησε μόνο στο ταμπλό κι η Αρμάνι είχε την τελευταία επίθεση.

Ο Χάκετ χρεώθηκε με φάουλ, σε καθαρό block στον Κάιλ Χάινς που με 1/2 βολές έστειλε τον αγώνα στην παράταση!

Εκεί η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επιβεβαίωσε την υπεροχή της, κι έφτασε στο 14-3 με τη 12η συνεχόμενη νίκη της!

Το Μιλάνο έχει 9-7.

Για την Αρμάνι ο Ζακ ΛεΝτέι πέτυχε 21 πόντους και ο Κέβιν Πάντερ 17.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-39, 58-59, 80-80 (κ.α.) 87-91 (παρ.)