Εφές-Γκραν Κανάρια

Ο Κροάτης Κρούνοσλαβ Σίμον έκανε ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους και η Εφές διατήρησε την τέταρτη θέση στη βαθμολογία επικρατώντας της Γκραν Κανάρια με 93-74 στην Κωνσταντινούπολη.

Οι Ισπανοί πήγαν στην Πόλη την Πέμπτη (07/02) με διάθεση να κοντράρουν την Εφές και το έκαναν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα “τρομάζοντας” τους Τούρκους. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όταν μετά από το αρχικό 8-0 της Εφές στο δίλεπτο, “ζωντάνεψαν” κι από το 26-19 του δεκαλέπτου προσπέρασαν 26-29 στο 13:22.

Με αιχμή τον Κλέβιν Χάνα που πέτυχε και τους 11 πόντους του στη β’ περίοδο, η ομάδα του Βίκτορ Γκαρσία είχε 7/13 τρίποντα (3/3 ο Χάνα) και προηγήθηκε με 46-43 στο ημίχρονο. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν αποφάσισαν να παίξουν με ένταση στην άμυνα και με επιμέρους 18-6 στα πρώτα επτά λεπτά της τρίτης περιόδου, η Εφές πέρασε με 61-52.

Ούτε εκεί όμως τελείωσε η υπόθεση νίκη, γιατί η Γκραν Κανάρια μείωσε στους 6, 66-60, πριν ο Σίμον βάλει το 5ο του τρίποντο σε έξι προσπάθειες και στείλει τις δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο με σκορ 69-60.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς αποτέλεσε τη σταθερά της Εφές μέχρι να πάρει τη διαφορά ασφαλείας και να εξασφαλίσει τη νίκη. Ο Σέρβος πέτυχε και τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και η τουρκική ομάδα νίκησε με 93-74 φτάνοντας στο 14-8, κι άφησε στο 6-16 τους Ισπανούς.

Η περιφερειακή τριάδα Σίμον, Λάρκιν, Μίτσιτς πέτυχε 59 πόντους για την Εφές!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 43-46, 69-60, 93-74.

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ.