Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ξανά κεφάτος, ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ για φέτος με 23 πόντους και η Εφές νίκησε εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα με 86-72 στην Κωνσταντινούπολη.

Ήταν ο αγώνας που άνοιξε την αυλαία της “διαβολοβδομάδας” στη Euroleague κι έγινε το απόγευμα στην Τουρκία με την Εφές να φτάνει στη 12η φετινή της νίκη σε 22 αγώνες και τον Ερυθρό Αστέρα να πέφτει στο 7-15.

Η Εφές είχε το πόδι στο γκάζι από την αρχή, αφού προηγήθηκε με 29-13 στο δεκάλεπτο και 56-35 στο ημίχρονο!

Ο Σέιν Λάρκιν είχε ήδη 15 πόντους και ο Βασίλιε Μίτσιτς 13, ενώ με τη συμπλήρωση της τρίτης περιόδου (75-52) η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε ήδη πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Ο Βασίλιε Μίτσιτς

Ο Ερυθρός Αστέρας έχασε τον Τζόρνταν Λόιντ με τραυματισμό στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Σερτάτς Σανλί έπεσε άτσαλα πάνω στο πόδι του.

Οι Σέρβοι αρκέστηκαν σε αξιοπρεπή παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 37-30 υπέρ του, αφού η Εφές κατέβασε ρυθμό και πέτυχε μόλις ένα τρίποντο σε εννέα προσπάθειες στη Δ’ περίοδο, ενώ είχε 13/21 μέχρι τα 30:00!

Από 12 πόντους πέτυχαν Νταβίντοβατς και Ντόμπριτς και 9 ο Λάνγκστον Χολ που ήταν πολύ θετικός στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 56-35, 75-52, 86-72

Κορονοϊός: Αναβλήθηκε το Μακάμπι-Εφές!