Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός νίκησε με 86-75 την Αρμάνι Μιλάνο το βράδυ της Τετάρτης στο ΣΕΦ, στην τρίτη αγωνιστική της Euroleague!

Ο Ολυμπιακός ήταν ακόμα καλύτερος από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, έβγαλε αρετές και κυρίως, συνδύασε πολλά από τα “όπλα” τα οποία είχε κατά νου ο προπονητής του, όταν έχτιζε αυτήν την ομάδα.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε double double με 17 πόντους και 11 ασίστ, ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν η σταθερά της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα με 16 πόντους, ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ και ο Άαρον Χάρισον έδωσαν πολλές λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ

Ο ΜακΚίσικ μάλιστα πέτυχε και τους 10 πόντους του σε αυτό το διάστημα, ενώ ο Άαρον Χάρισον τους 14  από τους 16 που είχε στο ματς!

Ο Ολυμπιακός, όμως, πήρε πιο πολλά από την άμυνά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησε την Αρμάνι Μιλάνο να βρει χώρους, περιόρισε τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ που πέτυχε 15 από τους 18 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο με 100% (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), είχε ορθές επιλογές και μείωσε τα λάθη.

Για την ακρίβεια σχεδόν τα εξαφάνισε καθώς έκανε μόλις δύο έναντι δέκα στο πρώτο 20άλεπτο, στα οποία δεν συμπεριλαμβάνονται και οι λανθασμένες επιλογές, παρά μόνο όσα καταγράφονται στο φύλλο της στατιστικής.

Για αυτό η αναλογία ασίστ/λάθη ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο μισό του αγώνα 12-2, έναντι του 8-10 στα πρώτα 20 λεπτά που οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 42-36.

Σημαντική ήταν και η συνεισφορά της front line του Ολυμπιακού.

Ο Χασάν Μάρτιν

Πρώτα από την άμυνα, αφού κανένας ψηλός της Αρμάνι δεν έκανε αισθητή την παρουσία του (μετά τον Σέρχιο, ο  Ρολ είχε 16 πόντους και έπειτα… το χάος) αφού ακόμα κι ο ΛεΝτέι φάνηκε μόνο στο πρώτο μισό.

Ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα, πρώτα με την έκρηξη του ΜακΚίσικ που δε ένα τόσο σημαντικό σημείο οδήγησε τον Ολυμπιακό σε 9-0 σερί και προβάδισμα 49-48 από 40-48.

Το νερό μπήκε στο αυλάκι, ο Σλούκας μοίραζε απλόχερα ασίστ και η διαφορά έφυγε!

63-58 στα 30:00, 79-67 με 3:30 για το τέλος, και ο αγώνας τελείωσε με 86-75!

Ήταν η πρώτη φετινή ήττα της Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75