Την πρώτη του νίκη, στον πρώτο του αγώνα στη Stoiximan Basket League πέτυχε το Σάββατο (21/11) ο Προμηθέας Πάτρας με 83-80 επί του ΠΑΟΚ στο “Δ.Τόφαλος”.

Ο αγώνας ήταν για την 5η αγωνιστική, με τον Προμηθέα να μην έχει παίξει κανένα από τα πρώτα 4 παιχνίδια του λόγω COVID-19, ενώ ο ΠΑΟΚ ερχόταν με ρεκόρ 1-2.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης και ο Δημήτρης Αγραβάνης, κατά κύριο λόγο, ήταν οι πυλώνες του παιχνιδιού του Προμηθέα, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Νίκολα Ραντίτσεβιτς και τον Χάρη Γιαννόπουλο, λόγω τραυματισμών.

Για αυτό ο Μάντζαρης έπαιξε 36:15 και είχε 16 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ στο τέλος, ο Ίαν Μίλερ πέτυχε 7 από τους 8 πόντους του, σε μια κακή για αυτόν βραδιά, για να βοηθήσει την ομάδα του να νικήσει!

Σημαντική ήταν κι η συνεισφορά του Μιχάλη Λούντζη (12π.), ο οποίος επίσης έπαιξε πολύ (35:15).

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν το σημείο αναφοράς του ΠΑΟΚ. Με 11 δικούς του πόντους στη β’ περίοδο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε, έως και 34-30.

Όμως ο Προμηθέας απάντησε με 11-0 και προηγήθηκε με 43-36 στο ημίχρονο.

Πάλι ο Τσαλμπούρης (15π.) έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 4:24 για τη λήξη του αγώνα, 66-68 (από 66-59), ωστόσο δεν αρκούσε, Στα επόμενα 3,5 λεπτά ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και είχε διαφορά ασφαλείας.

Απλά στο τέλος, ο Τέρνερ (15π.) και ο Λοβ (14π.) με 4 πόντους σε… 5 δευτερόλεπτα, συνέβαλαν ώστε να μειωθεί η τελική διαφορά στους 3 πόντους, 83-80.

Στοίχησε στον ΠΑΟΚ το διάστημα, όπου ο Τσαλμπούρης βρισκόταν στον πάγκο, δεν είχε σκορ από τη ρακέτα, οι παίκτες του προτίμησαν μακρινά σουτ και για αυτό υπήρξε και διαφορά στα κερδισμένα φάουλ κι ειδικά στις βολές, όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πολλές επαφές.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-36, 62-54, 83-80