Ο προ διετίας παίκτης του ΠΑΟΚ, Γιανίκ Μορέιρα, οδήγησε την ΑΕΚ στη φιλική νίκη με 80-69 επί του ΠΑΟΚ το απόγευμα της Τετάρτης (16/09) στο ΟΑΚΑ.

Ο σέντερ από την Ανγκόλα, που μεταγράφηκε φέτος στην ΑΕΚ, μετά από μια χρονιά στο Περιστέρι, πέτυχε 22 πόντους και πήρε 15 ριμπάουντ.

Το ματς ήταν ανταγωνιστικό, ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 30′ ήταν κοντά στο σκορ.

Ο Μορέιρα έκανε τη διαφορά στη ρακέτα με 15 από τους 22 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και εννέα στην τελευταία περίοδο.

Δεν αγωνίστηκαν για την ΑΕΚ, οι Σλότερ, Γιάνκοβιτς και Λοτζέσκι και για τον ΠΑΟΚ, Κακλαμανάκης και Χέρντον.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 56-56, 80-69

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 22 (15 ριμπ.), Ράις 11 (2), Λάνγκφορντ 10, Ματσιούλις 8, Χρυσικόπουλος 6 (2), Ζήσης 9, Κατσίβελης 5 (1), Γόντικας 2, Γκίκας 2, Μωραΐτης 2, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 10, Τσαλμπούρης 7 (1), Λοβ 12 (1), Γκρίφιν 11 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καραγιαννίδης, Ιατρίδης 3, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 5 (1), Τέρνερ 10, Μήτρου-Λονγκ 6.