Ο Νάντο Ντε Κολό πέτυχε 19 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη γύρισε από το -13 για να νικήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης με 95-90 στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 της Euroleague και να διεκδικεί πλέον το τρόπαιο στον τελικό της Κυριακής με την Εφές!

Είναι ο δεύτερος τελικός Euroleague στην πενταετή θητεία του Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία διαχρονικά συνιστούσε το σύνηθες θύμα των ημιτελικών, αλλά αυτή τη φορά βρήκε τον τρόπο να γίνει ο θύτης, αφού ακολουθούσε στο σκορ τη Ρεάλ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα!

Ενός συγκλονιστικού αγώνα, απέναντι σε δύο τεράστιες ομάδες, με μεγάλους παίκτες, με ακρίβεια στην εκτέλεση του πλάνου τους, που πολλές στιγμές έμοιαζε με σεμινάριο.

Κι όλα αυτά μολονότι το ματς ήταν πολύ σκληρό, τομέας στον οποίο έδειχνε να υπερισχύει η Ρεάλ Μαδρίτης, που έπαιρνε περισσότερα από τις πιο βαθιές θέσεις του πάγκου της, από όσο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Αλλά όσο ρόλο παίζει το βάθος στον πάγκο, άλλο τόσο ρόλο παίζουν στα μεγάλα ματς οι μεγάλοι παίκτες.

Κι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε στο πρόσωπο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στην αρχή αυτόν που θα την κρατήσει στο ματς, και κατόπιν σε εκείνο του Νάντο Ντε Κολό, τον λυτρωτή της, όταν βρέθηκε να χάνει με 58-71 με δύο λεπτά για τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Γάλλος γκαρντ την οδήγησε στη μεγάλη ανατροπή, την ώρα που κανένα από τα αστέρια της Ρεάλ Μαδρίτης δεν βγήκε μπροστά. Ο Κοζέρ με απίθανη εμφάνιση και 16 πόντους σε οκτώ λεπτά συμμετοχής έως το 27:30 δεν είναι ο παίκτης που θα σηκώσει τη Ρεάλ στα δύσκολα.

Όμως ο Σέρχιο Γιουλ είχε 0/7 τρίποντα πριν βάλει το μοναδικό που μείωσε σε 91-90 στα 15 δεύτερα, ο Καμπάτσο είχε βγει στα 45 δεύτερα με πέντε φάουλ, ο Ράντολφ και ο Ρούντι δεν πήραν μπάλες στο τέλος και η Πρωταθλήτρια Ευρώπης αποκαθηλώθηκε!

Κι όμως, κέρδιζε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα χάρη στην πολυφωνία της και την μεγαλύτερη σκληράδα που έβγαλε, αλλά είπαμε, στα κρίσιμα μιλάνε οι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ παίκτες.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε προηγηθεί με 29-28 στο 13:40 και ξαναπέρασε μπροστά με 86-85 με 1:19 για το τέλος με τεράστιο τρίποντο του Ντε Κολό!

Ακολούθησε η διαδικασία των βολών, όπου οι Ρώσοι δεν χάρισαν τίποτα και με 4/4 ο Χίγκινς (11π. με 9/10 βολές και 1/9 σουτ!), μετά το τρίποντο του Γιουλ, έγραψε το τελικό 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-45, 65-73, 95-90