Ο Κέβιν Πάντερ ήταν τα… πάντα και τα έβαζε από παντού για τη Βίρτους Μπολόνια οδηγώντας την στην κατάκτηση του Basketball Champions League με το 73-61 επί της Τενερίφης στον τελικό του Final 4 της Αμβέρσας, την Κυριακή (5/5).

Ο πρώην Αμερικανός της ΑΕΚ και του Λαυρίου, που ήταν πέρυσι κάτοχος του τίτλου με την ΑΕΚ, είχε 26 πόντους με 5/5 τρίποντα, 9/9 βολές και 1/5 δίποντα και ήταν ο βασικότερος συντελεστής της ομάδας της Μπολόνια που επέστρεψε σε μια ευρωπαϊκή επιτυχία!

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ήταν καλύτερη από την ισπανική ομάδα και προηγήθηκε με 13-2 (με 3/3 τριπ. του Πάντερ).

Είχε διαρκές προβάδισμα άνω των δέκα πόντων κι έφτασε στο 38-24 του ημιχρόνου, στο 47-29 στη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς και ουσιαστικά παρά το κακό μπάσκετ που έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο δεν αγχώθηκε ποτέ.

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς

Η Τενερίφη άρχισε το ματς με 0/14 τρίποντα, είχε 1/16 στο ημίχρονο και μόνο ο Τιμ Αμπρομαΐτις την κράτησε ζωντανή στο δεύτερο μισό, όταν πέτυχε 16 από τους 18 πόντους του.

Μείωσε στους έξι, 65-59 στο 1:37, αλλά ένα καλάθι του Μάριο Τσάλμερς και η υπογραφή του Πάντερ στο φινάλε, έδωσαν τη νίκη και τον τίτλο στην ομάδα των πρώην παικτών ελληνικών ομάδων, αφού πλην του Πάντερ, στην Μπολόνια παίζει ο Γιανίκ Μορέιρα, πρώην του ΠΑΟΚ και ο Ντέγιαν Κράβιτς, πρώην του Ρεθύμνου και του Πανιώνιου.