Με την τριάδα Μπράουν, Γκιστ, Περπέρογλου σε εξαιρετική βραδιά ο Ερυθρός Αστέρας του Μίλαν Τόμιτς νίκησε στο Περιστέρι με 86-77 τη μαχητική ομάδα του Ηλία Ζούρου, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο “Ανδρέας Παπανδρέου” την Πέμπτη (19/09), με τιμώμενο πρόσωπο τον Όντι Νόρις.

Το Περιστέρι κοίταξε στα μάτια τον Ερυθρό Αστέρα που προετοιμάζεται για τη Eurοleague, είχε πολλές και καλές στιγμές, αλλά στο τέλος, μίλησε η εμπειρία της ομάδας του Μίλαν Τόμιτς. Με τους Μπράουν-Περπέρογλου, έχτισε διαφορά δέκα πόντων (80-70) έπειτα από 37,5 λεπτά αγώνα και έφτασε στη νίκη με 86-77.

Το Περιστέρι έχασε στη δεύτερη περίοδο τον Κίνσλεϊ Μόουζες, ο οποίος τραυματίστηκε στον αστράγαλο.

Με ηγέτη, όμως, τον Γουίλιαμ Χάτσερ και παρά τις πολλές αλλαγές και δοκιμές από τον προπονητή του Ηλία Ζούρο, προηγήθηκε με 41-38 στο ημίχρονο.

Ο Σκορδίλης με τον Μπλέικ είχαν ουσιαστική συνεισφορά, για να διατηρήσει επαφή η ελληνική ομάδα στην τρίτη περίοδο που προσπέρασε ο Ερυθρός Αστέρας, με 60-57.

Στο τέλος όμως, Μπράουν και Περπέρογλου ήταν καταλυτικοί, ενώ νωρίτερα ο Τζέιμς Γκιστ είχε δώσει το δικό του στίγμα, όντας από τους καλύτερους για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 41-38, 57-60, 77-86.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέικ 8 (2 τριπ.), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 10, Αγραβάνης 3, Σαλούστρος 12 (2 τριπ.), Γόντικας, Βασιλόπουλος 3 (1 τριπ.), Μόρισον 6, Χάτσερ 22 (4 τριπ.), Γκρέι 13 (1 τριπ.), Μόουζες.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Τόμιτς): Τσόβιτς 4 (1 τριπ.), Μπράουν 22 (2 τριπ.), Περπέρογλου 12 (1 τριπ.), Νταβίντοβατς 3 (1 τριπ.), Νέναντιτς, Μπαρόν 10, Ντόμπριτς 8 (1 τριπ.), Γκιστ 16, Τζένκινς 4 (1 τριπ.), Σίμανιτς, Γιοβάνοβιτς, Ότζο 7.