Με τρίποντο του Ντόγκους Μπαλμπάι από τα 8,5 μέτρα με 1 δευτερόλεπτο για το τέλος, η Εφές πήρε το θρίλερ της Μόσχας με 85-84 επί της Χίμκι το βράδυ της Παρασκευής (19/10)!

Οι Τούρκοι ζευγάρωσαν τις εκτός έδρας νίκες τους, ενώ οι Ρώσοι έμειναν δίχως νίκη στη Euroleague έπειτα από τρεις αγώνες.

Ο αγώνας ήταν ένα θρίλερ το οποίο έμελλε να πάρει η ομάδα που θα βάλει το μοναδικό καλάθι στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα που διήρκεσαν περίπου επτά λεπτά αφού οι ομάδες έστελναν η μια την άλλη στη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Δέκα εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι, οκτώ οι φιλοξενούμενοι κι ήρθε στο φινάλε ο αρχηγός της Εφές ο Ντόγκους Μπαλμπάι με το σκορ στο 84-82, εξαπέλυσε τη βόμβα του κι η Εφές πανηγύρισε τη νίκη.

Νωρίτερα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε γυρίσει από το -12 (55-67) του 30′ με τον Αλεξέι Σβεντ να ξυπνάει, κι από 10 πόντους που είχε στα πρώτα 30 λεπτά, πέτυχε μαζεμένους 14 (ναι καλά διαβάζετε, 14) σε διάστημα 3:15!!!

Η Χίμκι ισοφάρισε 69-69 με 6:45 για το τέλος και προσπέρασε για πρώτη φορά από το πρώτο ημίχρονο (31-30) με 78-76 με βολές του Τζένκινς, 1:48 πριν από τη λήξη. Κι από εκεί άρχισε το γαϊτανάκι των ελευθέρων βολών που κατέληξε στο τρίποντο του Μπαλμπάι.

Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν ασφαλώς ο κορυφαίος της Χίμκι με 25 πόντους, 15 πέτυχε ο Γκιλ.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ο οποίος ήταν εξαφανισμένος στις δύο πρώτες αγωνιστικές της Euroleague (2,5 μ.ο.π) πέτυχε 26 πόντους, τους 20 μέχρι το 30′.

O αγώνας διακόπηκε αρκετές φορές στο πρώτο δεκάλεπτο, λίγο μετά την έναρξη, λόγω βλάβης στα ηλεκτρονικά συστήματα του γηπέδου, καθώς δεν δούλευαν τα ρολόγια, τα 24άρια και γενικά το ταμπλό.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-45, 55-67, 84-85

ΧΙΜΚΙ ΜΟΣΧΑΣ (Μπαρτζώκας): Σβεντ, Μποστ, Κρόκερ, Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια, Γκιλ, Ζούμπκοφ, Τζένκινς, Τόμας, Μίκι

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν, Μπομπουά, Μπαλμπάι, Μπίρσεν, Μότουμ, Σανλί, Μοερμάν, Πλάις, Μίτσιτς, Άντερσον, Ντάνστον, Σιμόν.