Ο Μάρκους Φόστερ πέτυχε 29 πόντους με 7/9 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός λύγισε στην παράταση την Άλμπα Βερολίνου με 110-102 στον μικρό τελικό του τουρνουά στο Κάουνας!

Ο Αμερικανός, μάλιστα, έκανε τη διαφορά και στην παράταση όπου πέτυχε οκτώ από τους πόντους του με 2/3 τρίποντα για να πάρει η ομάδα του τη φιλική νίκη, το απόγευμα της Κυριακής.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με 1/2 βολές του Παπαπέτρου (19π., οι 5 στο επιπλέον πεντάλεπτο) στα 6 δεύτερα για τα 40′, πριν ο Τζέισον Γκρέιντζερ πατήσει στην τελική γραμμή και χάσει η Άλμπα την τελευταία επίθεση.

Γίνεται προφανές κι από το σκορ, ακόμα και του 40άλεπτου (92-92) ότι οι ομάδες έδωσαν  πολύ μεγάλη έμφαση στο να βρουν ρυθμό οι παίκτες τους στην επίθεση, να δουλέψουν νέα σχήματα, με νέα πρόσωπα, γεγονός που έδωσε χώρο στο θέαμα και στο ψηλό σκορ.

Οι άμυνες όμως κι ειδικά του Παναθηναϊκού, δεν είναι αυτό που προφανώς θέλει να δει ο Γιώργος Βόβοβρας όταν αρχίσουν οι επίσημοι αγώνες.

Όπως κι ο παράγοντας λάθη, καθώς για δεύτερη συνεχή μέρα οι παίκτες του υπέπεσαν σε αρκετά! Στα 45 λεπτά του αγώνα με την Άλμπα χρεώθηκαν 21 λάθη, 11 είχαν από το ημίχρονο κι έτσι δεν εκμεταλλεύτηκαν τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, από όλες τις γραμμές.

Η Άλμπα ήταν κοντά σε όλο το ματς, και προσπέρασε 82-79 με 4:30 για τη λήξη, τρέχοντας 9-0 σερί.

Από εκεί άρχισε και το ντέρμπι, με τον Μπεντίλ να βάζει καθοριστικό τρίποντο για το 91-89 πριν ο Πέιτον Σίβα με το τρίτο δικό του τρίποντο δώσει πάλι κεφάλι στην Άλμπα, 92-91 με εννέα δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ισοφάρισε με 1/2 βολές και στην παράταση καθάρισε το ματς ο Φόστερ.