Ζωντανή κράτησε η Μπαρτσελόνα την ελπίδα για την τέταρτη θέση, αφού λίγο μετά την ήττα της Εφές από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 93-64, πραγματοποιώντας ρεκόρ εύστοχων τριπόντων!

Οι παίκτες του Σβέτιλσαβ Πέσιτς είχαν 19/28 τρίποντα και στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισαν με επιμέρους σκορ 55-29!

Ο Κέβιν Πάνγκος είχε 5/6, ο Κάιλ Κούριτς 4/4, ο Πάου Ρίμπας 4/5, ο Κρις Σίνγκλετον 4/6 και ο Ρόλαντς Σμιτς 2/3 για να νικήσει με επιβλητικό τρόπο η Μπαρτσελόνα την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού, Γκραν Κανάρια!

Δείτε το ρεσιτάλ τριπόντων της Μπαρτσελόνα:

Οι νησιώτες αντιστάθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, γύρισαν από το 33-23 του 15:00 στο 38-35 του ημιχρόνου με δέκα πόντους του Στρόμπερι, αλλά στο δεύτερο μισό η ευστοχία της Μπαρτσελόνα τους έκοψε κάθε διάθεση!