Η ποιότητα της ΑΕΚ και η προσήλωσή της στην τακτική της εξασφάλισαν την εκτός έδρας νίκη στο Λαύριο με 84-67 το βράδι του Σαββάτου για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε την υπεροχή σε όλον τον αγώνα, όμως στην τελευταία περίοδο το έδειξε εμφατικά, κάνοντας ουσιαστικά όλη τη διαφορά με επιμέρους 26-13.

Το Λαύριο, μοναδική ομάδα δίχως νίκη στην Basket League, πάλεψε για 30 λεπτά, αλλά στο τέλος υπέκυψε σε μια πολύ πιο ποιοτική ομάδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ένας παίκτης που δεν πέτυχε… πόντο.

Δημιούργησε όμως τις προϋποθέσεις για να επιβληθεί η ΑΕΚ στο κλειστό του Λαυρίου. Ο λόγος για τον Βασίλη Ξανθόπουλο που έδωσε 11 ασίστ, κουμάνταρε σωστά την ομάδα του και στα 38,5 χρόνια του παρέδωσε μαθήματα για το πώς πρέπει να παίζεται η θέση του οργανωτή!

Καλύτερη στο πρώτο μέρος, ΑΕΚ είχε σταθερό προβάδισμα, παρά τις εξάρσεις των γηπεδούχων.

Το 6-13 έγινε 14-14 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 14-20 και στις αρχές της β’ περιόδου η ΑΕΚ έφτασε στη μέγιστη διαφορά, +13, 29-16 με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του αγώνα, από τον Πετρόπουλο.

Μέχρι τότε η ΑΕΚ είχε 0/3 και το Λαύριο 0/9, αλλά σύντομα “έσπασε” κι αυτό, το ρόδι.

Με την πιο πιεστική άμυνα, η ομάδα του Σερέλη μείωσε σύντομα τη διαφορά, πλησίασε στον σουτ, 29-32, αλλά στο τέλος του 20αλέπτου η ΑΕΚ έφυγε με έξι, 39-33 με τον Κάμερον ΜακΓκριφ να έχει ήδη 12 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι επέμεναν να μπαίνουν στην αντίπαλη ρακέτα, απέδιδε άλλωστε η τακτική τους, όμως το Λαύριο είχε βρει ρυθμό, είχε ενθουσιασμό και φυσικά το κίνητρο της πρώτης φετινής νίκης.

Με τη συνδρομή του πολύ καλού Σαΐντ Ντέιβις, για πρώτη φορά στον αγώνα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρίποντο του Νικολαΐδη, 52-51 με 2:45 για τα 30′ με το παιχνίδι να έχει πλέον τη μορφή του ντέρμπι.

Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γιάνις Στρέλνιεκς βοήθησαν την ΑΕΚ να απαντήσει και να προηγηθεί 58-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Παγίωσε δε το προβάδισμά της, μπαίνοντας συνεχώς στο “ζωγραφιστό” με το λαύριο να μην κάνει, έστω φάουλ, να ανακόψει το ρυθμό της και πριν λάβει πιο δραστικά μέτρα, βρέθηκε στο -10, 57-67 με 7:37 για τη λήξη.

Οι παίκτες του Καντζούρη είχαν… πειστεί πια για τον τρόπο που θα φύγουν νικητές, ο Ξανθόπουλος συνέχισε να μοιράζει ασίστ σε ένα… σεμινάριο του πώς παίζεται η θέση του πλέι μέικερ.

Ο Κένι Γουίλιαμς ήταν ο αποδέκτης ορισμένων εξ αυτών και μετά από 30 λεπτά που δεν είχε φανεί, έγινε ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του στην επίθεση.

Με τρίποντο και τη βολή από το φάουλ που κέριδσε, έστειλε τη διαφορά στους 14, 75-61 με πέντε λεπτά για το τέλος πριν ο Μάντσεν πάρει τη “σκυτάλη”.

Με ένα τρίποντο και αμέσως μετά με 2/2 βολές, έκανε το 80-61, με 4:07 για το τέλος.

Όλα είχαν κριθεί πλέον, με την ΑΕΚ να βελτιώνει το ρεκόρ της σε 4-1 και το Λαύριο να μένει στο 0-5.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο ΜακΓκριφ με 17 πόντους, ενώ από 15 πέτυχαν Γουίλιαμς (13π. στη Δ’ περίοδο) και Μάντσεν.

Ο Αρ Τζέι Κόουλ είχε 18 πόντους για το Λαύριο, 15 πέτυχε ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης και 11 ο Ντέιβις.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 54-58, 67-84