Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μία δύσκολη νίκη κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας με 69-64, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μετά από την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε, η Αρμάνι έψαχνε αντίδραση και τη βρήκε στον αγώνα με τους Λιθουανούς, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 18-10 και πλέον μπαίνει σε τροχιά τριάδας.

Από την άλλη, η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 15-13 και έχασε έδαφος στη μάχη της οκτάδας.

Στον αγώνα, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έδειξε από την αρχή ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 13-19, με τη Ζαλγκίρις να βελτιώνει την εικόνα της στη δεύτερη περίοδο και να μειώνει στους 2 πόντους (32-34) στην ανάπαυλα.

Η Αρμάνι στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ανέβασε την απόδοσή της, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-50, με τους Ιταλούς να ανεβάζουν τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο ακόμα και στους 8 πόντους (49-57) με 5:23 να μένουν για τη λήξη του αγώνα.

Ο Λεκαβίτσιους και ο Γκριγκόνις όμως έβαλαν και πάλι την ομάδα του Μάρτιν Σίλερ στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας στους δύο πόντους εκ νέου (62-64), αλλά ο Σαβόν Σιλντς κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα για την Αρμάνι, ευστοχώντας από την γραμμή των ελεύθερων βολών.

Κορυφαίος για την Αρμάνι ήταν ο Σιλντς με 23 πόντους, ο Πάντερ ακολούθησε με 14, ενώ Ντατόμε και Χάινς είχαν από 10. Μάλιστα, ο Αμερικανός σέντερ με δύο τάπες που έκανε στην αναμέτρηση, έφτασε τις 250 στην καριέρα του και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της λίστας, πίσω μόνο από τον Μπράιαντ Ντάνστον.

Από πλευράς Ζαλγκίρις, ο Γκριγκόνις σημείωσε 17 πόντους, ο Λοβέρν 15 και ο Λεκαβίτσιους 11.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-34, 45-50, 64-69