Ο Άρης επικράτησε με 84-68 του Κολοσσού Ρόδου, σε φιλικό αγώνα που έγινε την Τετάρτη (22/09) στο Nick Galis Hall και στο οποίο αγωνίστηκε κι ο Δημήτρης Σταμάτης.

Αν και είχε απουσίες, των Ολίβιε Χάνλαν, Σταύρου Σχίζα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά και στους 26 πόντους.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 10-14, όμως με σερί 7-0 ο Άρης προσπέρασε 17-14 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 24-22.

Ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του, και με 9-0 σερί η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (42-25), πριν από το 45-33 του ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός Ρόδου μείωσε στο 53-43, στην τρίτη περίοδο, όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 15-2 του Άρη για να γίνει το σκορ 68-45 και το δεκάλεπτο να τελειώνει με 71-47.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +26, 73-47 με την έναρξη του Δ’ δεκαλέπτου.

Για τον Άρη αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος το τελευταίο διάστημα προπονείται με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-33, 71-47, 84-68.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 11, Κάουαν 16 (2τρ.), Σιδηροηλίας 5, Πουλιανίτης 4 (1τρ.), Πετανίδης, Λόκετ 7, Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 22 (6τρ.), Κώττας 9, Σταμάτης 6 (2τρ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 15, Πράπας, Μομίροφ 10 (2), Γουίλιαμς 12 (3), Μαργαρίτης 3, Μπιλής, Μίλερ 7, Τιλί 16 (3), Χατζηδάκης 1, Σλαφτσάκης 2.