Κάνοντας τρεις νίκες στη Λυών, η Βιλερμπάν σήκωσε το γαλλικό πρωτάθλημα για 19η φορά στην ιστορία της! Απόψε, στο Game 5 του Astroballe, η ομάδα του Μίτροβιτς έκανε το come-back στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 66-55 της Μονακό, επιστρέφοντας στην κορυφή μετά το 2016.

Σε σχέση με τα προηγούμενα τέσσερα παιχνίδια, το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα και σε αυτό συνέβαλαν οι γηπεδούχοι. Το 35-27 του ημιχρόνου και η διψήφια διαφορά που έχτισαν οι Μονεγάσκοι στο πρώτο ημίχρονο, ξύπνησε την ASVEL.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, η άμυνα έσφιξε πολύ, με τους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς να σημειώνουν 6 και 14 πόντους στις περιόδους. Σε αυτό συνέβαλαν όλοι μαζί και παρά την προσπάθεια της Μονακό να μπει, ξανά, στο ματς (μείωσε σε 55-49 στο 35′), το νερό είχε μπει… στο αυλάκι με το 24-6 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι τρεις πρώην ”πράσινοι”, Σλότερ, Νέλσον και Πέιν, σημείωσαν από 11, 4 και 8 πόντους αντίστοιχα, ενώ μόλις 4 λεπτά έπαιξε ο πρώην ”κιτρινόμαυρος”, Αμάρα Σι (2 πόντους).

Δέκα διαφορετικούς σκόρερ για τους πρωταθλητές με δυο διψήφιους (Σλότερ-Μπίλαν), προσπάθησαν να πάρουν τον τίτλο οι περσινοί νικητές με Μποστ, Τζόουνς και Λακόμπ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 27-35, 51-41, 66-55

Η στατιστική απεικόνιση του αγώνα:

ΒιλερμπάνΜονακό 3-2 (Game 1: 81-71), (Game 2: 73-67), (Game 3: 62-97), (Game 4: 81-89), (Game 5: 66-55)

ΠροηγούμενοΤο video της Ρεάλ Μαδρίτης για τον MVP Καμπάτσο (vid)
ΕπόμενοTo mixtape του ρούκι της χρονιάς, Λούκα Ντόντσιτς (video)