Αν και ζορίστηκε για 40 λεπτά, ο Άρης λύγισε με την άμυνά του την Καρδίτσα της οποίας επικράτησε με 69-61 την Κυριακή στο Nick Galis Hall, στην 3η αγωνιστική της Basket League.

Με κορυφαίο τον Βασίλη Τολιόπουλο που πέτυχε 22 πόντους σε έναν αγώνα που οι πόντοι έρχονταν με το σταγονόμετρο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφτασε στο 2-1 στην Basket League, απέναντι σε μια μαχητική ομάδα, που άγγιξε την πρώτη εκτός έδρας νίκης της, από…. πέρυσι, που εμφανίστηκε στη μεγάλη κατηγορία.

Πλέον, η Καρδίτσα έχει 0-3, μόνο με εκτός έδρας αγώνες έως τώρα, λόγω του ζητήματος στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” έπειτα από τις πλημμύρες που έπληξαν τη Θεσσαλία.

Ο πρώην παίκτης της Καρδίτσας, Ρομπέρτο Γκάλινατ, πρόσθεσε 14 πόντους για τον Άρη , τους 10 στο δεύτερο ημίχρονο και 7 στο τέταρτο δεκάλεπτο, κυρίως, από τη γραμμή των βολών.

Σημαντική συνεισφορά σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού είχε ο Σανόγκο, ειδικά στην άμυνα.

Η Καρδίτσα το πάλεψε, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε μόλις 22 πόντους, από 11 σε κάθε περίοδο.

Σκόραρε μόνο με τους έξι ξένους της και κορυφαίο τον Μίτσελ Σμιθ ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, ενώ 11 είχε ο Καναδός γκαρντ, Μάρεκ Κλάσεν, μαζί με 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ αλλά και 6 λάθη, και 10 πόντους είχε ο Σάιμπερτ.

Ομάδα των δύο αγώνων ανά εβδομάδα πλέον, λόγω του EuroCup, ο Άρης εμφανίστηκε δίχως ενέργεια στο παρκέ, έκανε πολλά λάθη, αγχώθηκε στη β΄περίοδο από τα 4 τρίποντα της Καρδίτσας και βρέθηκε να χάνει 29-39, παρά την προσπάθεια του προπονητικού επιτελείου να αποφορτίσει τους παίκτες.

Ο Τολιόπουλος του έδωσε την πνοή στη Γ’ περίοδο, όταν πέτυχε 13 πόντους, σε διάστημα που όλη η Καρδίτσα πέτυχε 11.

Η άμυνά του, έκανε την υπόλοιπη δουλειά, καθώς μετά τα 4/6 από τα 6,75 των φιλοξενούμενων, ακολούθησαν έως το τέλος του αγώνα 11 άστοχα.

Παράλληλα οι γηπεδούχοι έκοψαν το δρόμο στον Σμιθ, που ‘χε κάνει ζημιά με 14 πόντους σε τρεις περιόδους, και τελείωσε με 18.

Οι βολές του Γκάλινατ στο τέλος έκαναν την τελική διαφορά με την Καρδίτσα να μένει χωρίς καλάθι από το 52-56 στα 6,5 λεπτά, έως τα 29” που κάρφωσε ο ΜακΚάλουμ για το 61-59.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61