Με όπλο την άμυνά του και το σκορ από τη ρακέτα, ο Άρης πέτυχε την 5η φετινή του νίκη, με 70-52 επί της Λάρισας, το Σάββατο στο Nick Galis Hall.

Οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη ήταν σοβαροί στα αμυντικά τους καθήκοντα σε όλη τη διάρκεια του ματς και κυρίως στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο όπου επέτρεψαν μόλις επτά και οκτώ πόντους στη Λάρισα!

Ο Γιάννης Κουζέλογλου είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και 5 λάθη, ενώ ο Κουίντον ΝτεΚόζι πρόσθεσε 12 για τον Άρη που βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-10.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τους 40 από τους 70 πόντους τους μέσα από τη ρακέτα!

Από την άλλη η Λάρισα (4-12) πήρε τους μισούς της πόντους από τον Τζέρι Σμιθ (16π.) και τον Μιχάλη Καμπερίδη (10π.).

Μάλιστα είχε κάνει στην πρώτη περίοδο 11-0 σερί για να προηγηθεί με 20-18 με 9 πόντους του Σμιθ, πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 22-22. Κι έπειτα… άρχισε η “κατηφόρα”!

Ενώ είναι ομάδα που κάνει θραύση έξω από τη γραμμή του τριπόντου, τελείωσε τον αγώνα με 4/21 από τα 6,75μ.

Εάν ο Άρης δεν έκανε 20 λάθη, η διαφορά θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη.