Με νίκη συνοδεύτηκε η πρεμιέρα του Περιστερίου στην Basket League, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 85-77.

Ιδανικά κύλησε η 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος για το Περιστέρι, καθώς πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” με 85-77.

Η ημέρα ήταν ιδιαίτερη και για τον head coach της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος πήρε το “βάπτισμα του πυρός” και στο πρωτάθλημα της Basket League, (είχε προηγηθεί και η νικηφόρα πρεμιέρα στο BCL).

Ο Μάρκους Ντένμον ήταν απολαυστικός με 23 πόντους και 4 ασίστ. Ο Μίρο Μπιλάν τον ακολούθησε με 18 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Φρανσίσκο-Κασελάκης με τον πρώτο να μετρά 12π. και τον δεύτερο 10π..

Για τον ΠΑΟΚ, οι Φράνκε, Χαντς και Ρένφρο ήταν η επιθετική τριάδα του Λυκογιάννη με 23,24 και 14 πόντους αντίστοιχα.

H εξέλιξη του ματς

Από νωρίς το Περιστέρι “έχτισε” ένα μικρό προβάδισμα, για να το διατηρήσει σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήταν στο +5 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης (10-5), σε ένα δεκάλεπτο που το σκορ έμεινε χαμηλά, για να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο στο 19-13 με επιθετική πολυφωνία.

Από την άλλη, το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη βασίστηκε κυρίως στο δίδυμο Φράνκε-Χαντς επιθετικά (10π. και 14π. αντίστοιχα στο ημίχρονο).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες χαλάρωσαν με τον ΠΑΟΚ να περνά στην αντεπίθεση. Με ένα μικρό 4-0 οι “ασπόμαυροι” πλησίασαν (21-18), ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και διατήρησαν το πάνω χέρι (42-35 στο 18′).

Το επιθετικό ρεσιτάλ του Χαντς και το τρίποντο του ίδιου στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων έφεραν το ματς στην απόσταση ενός καλαθιού (44-42), όταν το ρολόι μηδένισε για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την τριάδα Ρένφρο, Χαντς και Φράνκε οι Θεσσαλονικείς έμειναν σε απόσταση… αναπνοής από το Περιστέρι το οποίο με δυο σερί τρίποντα του Ντένμον, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να προσπεράσει (55-53 στο 26′).

Ο ΠΑΟΚ επέμεινε και βελτιωμένος επιθετικά κατάφερε να προσπεράσει ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με 57-58 και στη συνέχεια 57-60 χάρη στους συνεχόμενους πόντους του Χαντς. Ο Μπιλάν ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών για το 59-60 και το ματς παρέμεινε ντέρμπι!

Το τελευταίο δεκάλεπτο έβαλε “φωτιά” στο κλειστό του Περιστερίου. Το παιχνίδι κύλησε με “μία σου και μία μου”, μέχρι ο Φράνκε να ευστοχήσει για τρεις για το +4 (69-73) 3:30 πρίν το μεγάλο φινάλε.

Ο Κασελάκης κέρδισε φάουλ και δικαίωμα για τρεις βολές στο 38΄ με το σκορ στο 70-73 αλλά δεν κατάφερε να φέρει την ισοπαλία ευστοχώντας σε δυο εκ των τριών.
Ο MVP των νικητών Μάρκους Ντένμον, με ένα step back σουτ έφερε το Περιστέρι μπροστά (74-73), έχοντας να δυανύσει ένα κομβικό λεπτό για το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Φρανσίσκο με νέο καλάθι διεύρυνε το σερί για να ακολουθήσουν οι βολές των Κασελάκη, Μωραϊτη, Ντέιβις που σφράγισαν τη νίκη. Ο Φρανσίσκο ευχστόχησε εκ νέου σε ένα μπάζερ μπίτερ για το τελικό 85-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 44-42, 59-60, 85-77