Σκορ, ρεκόρ και θέαμα την Παρασκευή (28/02) στη Μόσχα όπου η Χίμκι (12-14) νίκησε με 108-79 τη Βιλερμπάν (9-17) στην 26η Αγωνιστική της EuroLeague.

Η ρωσική ομάδα έχασε για ένα πόντο την ισοφάριση του ρεκόρ πόντων σε ένα ημίχρονο στη διοργάνωση, καθώς είχε 65 στο 20άλεπτο, με τον Αλεξέι Σβεντ να έχει 11 πόντους, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ τελείωσε με 24-13-3!

Το εντυπωσιακό με τον super star της Χίμκι ήταν στην α’ περίοδο, όπου είχε τις 8 ασίστ και μόλις 4 πόντους, αφού δεν έπαιρνε προσπάθειες, παρά μόνο πάσαρε!

Η Χίμκι είχε 11/17 τρίποντα στο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 65-42 με τον Τίμα να είναι ήδη στους 14 πόντους από 4/4 τρίποντα.

Η Χίμκι είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γερέμπκο 18, Μπούκερ 17 ακολούθησαν τον Σβεντ).

Η Βιλερμπάν ήταν κομπάρσος στο ματς, δεν πίεσε ποτέ αφού η Χίμκι έκανε μόλις 8 λάθη (για 26 ασίστ) και ο Πέιν με 14 πόντους με τον Λάιτι (12π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της γαλλικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 35-28, 65-42, 85-61, 108-79

Euroleague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Euroleague 2019-2020: Βαθμολογία