Φιλική νίκη επί του Λαυρίου, εκτός έδρας, πέτυχε την Πέμπτη (17/09) ο ΠΑΟΚ, με 84-75.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου όχι απλώς ανέτρεψε την εις βάρος της διαφορά, αλλά πήρε με τη σειρά της διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος.

Το Λαύριο ήταν καλύτερο στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με 23-12 στο 12′ και 47-40 στο ημίχρονο.

Και μολονότι άρχισε την τρίτη περίοδο φτάνοντας στο +13, 57-44, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε.

Μείωσε 62-61 πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 64-61.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη άρχισε με 4-0 την τελευταία περίοδο (68-61) όμως ήταν το σημείο που ο ΠΑΟΚ απάντησε:

Έκανε σερί 11-0 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα. Παπαντωνίου, Μήτρου Λονγκ με σερί τρίποντα και οι βολές του Λοβ έστειλαν τον ΠΑΟΚ στο 72-68.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο τέλος δίχως πίεση στη νίκη, με πρώτους σκόρερ τους Μπιτς, Γκρίφιν και Λοβ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 47-40, 64-61, 75-84

ΛΑΥΡΙΟ: Γερομιχαλός 5 (1), Μουράτος 8 (1), Άλστον 12 (3), Λεγκίκας 6 (2), Σάβατζ 4, Μπελ 3, Ντέιβις 4, Ερμείδης, Κάρτερ 15 (3), Μαστρογιαννόπουλος 8, Παπανδρέου, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος 10.

ΠΑΟΚ: Love 12 (2), Μαργαρίτης 9, Τέρνερ 7 (1), Γκρίφιν 14 (2), Καραγιαννίδης 2, Μπιτς 15 (3), Τσαλμπούρης 7 (1), Παπαντωνίου 8 (2), Μήτρου Λονγκ 8 (2), Ιατρίδης, Καμπερίδης 2.

Ο ΠΑΟΚ ολοκληρώνει τη σειρά φιλικών του αγώνων το Σάββατο (19/09) με αντίπαλο τον Προμηθέα στην Πάτρα.