Ο Κολοσσός Ρόδου πίεσε την ΑΕΚ για 30 λεπτά και την ώθησε να βγάλει τα καλά της στοιχεία, για να νικήσει με το ευρύ 89-72, στο τέλος το βράδυ του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ.

Στον αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ΑΕΚ, δεν χρειαζόταν επιπλέον κίνητρο, αφού ερχόταν από την πρώτη της φετινή ήττα στο Λαύριο, ωστόσο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, προσέδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα, για μεγάλο μέρος του.

Το αποτέλεσμα ήταν να χορτάσουμε, με ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με Up tempo, ψηλό σκορ και όλη η διαφορά έγινε στο τέλος, όταν πια η ΑΕΚ απόλαυσε τους καρπούς που έχει το βάθος της στον πάγκο.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 25-19 στο δεκάλεπτο, ήταν σε απόσταση 4 πόντων στο ημίχρονο (51-47)  και μόνο στην τελευταία περίοδο έμοιαζε να μην μπορεί να ακολουθήσει!

Η εμφάνιση του Ρογκαβόπουλου και του Γιόνας Ματσιούλις στη β’ περίοδο, του Κιθ Λάνγκφορντ στην τρίτη, του Βλάντο Γιάνκοβιτς στην πρώτη, αποτέλεσαν τους κύριους άξονες επικράτησης της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Θετική η παρουσία του Ματ Λοτζέσκι, που τελικά έπαιξε παρά το πρόβλημα στον αντίχειρα, ακόμα και του Δημήτρη Μωραΐτη.

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε τυπικά στη 12άδα έναν πολύτιμο παίκτη του, τον Μιχάιλο Άντριτς που τελικά δεν έπαιξε, την ημέρα, μάλιστα που ανακοινώθηκε η απόκτηση του Τάι Λόσον, που ασφαλώς και θα ανεβάσει κι άλλο τις απαιτήσεις στη Ρόδο!

Ο Κένι Γκόινς πέτυχε 17 πόντους, ο Ξανθόπουλος είχε 9 πόντους-7 ασίστ, αλλά και 5 ριμπάουντ.

Για την ΑΕΚ, ο Λάνγκφορντ είχε 22 πόντους, ο Ρογκαβόπουλος 12 με 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές και 4 ριμπάουντ.

allstarbasket.grΗ διαφορά έγινε όσο κυλούσε ο αγώνας προς το τέλος και η ΑΕΚ γινόταν όλο και πιο σκληρή στην άμυνα.

Έχτισε αυτοπεποίθηση, διαφορά και πήρε τη νίκη με 89-72 φτάνοντας το ρεκόρ της στο 7-1, ενώ ο Κολοσσός βρίσκεται στο 3-7.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 51-47, 72-61, 89-72

ΕΣΑΚΕ: Και στην 10η αγωνιστική σκοράρουμε για την “Κιβωτό του Κόσμου”!