Με όπλο το τρίποντο και περίσσευμα πάθους, συν τη βοήθεια του παράγοντα-έδρα, ο Ιωνικός Νίκαιας νίκησε με 89-84 στην παράταση (κ.α. 78-78) τον Κολοσσό Ρόδου στον “Πλάτωνα” στην πρεμιέρα της Basket League.

Αν κι ήταν η τελευταία ομάδα που δημιουργήθηκε, με κινήσεις μέχρι και την τελευταία εβδομάδα, ο Ιωνικός αποδείχθηκε πολύ σκληρός, εκτός από πολύ εύστοχος από τα 6,75μ. και τιμώρησε τα λάθη του Κολοσσού Ρόδου.

Κι ενώ του “γλίστρησε” η νίκη στην κανονική διάρκεια, πάλι με τα τρίποντα, του Σίμονς και του Λέισι, ξέφυγε με έξι πόντους, 86-80 και κράτησε έως το τέλος το προβάδισμα, αφού πλην του Μορέιρα, ο Κολοσσός δεν είχε σκορ.

O Ιωνικός προηγήθηκε με 6 πόντους διαφοράς, 78-72 με 1:56 για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με τα τρίποντα των Αρσενόπουλου-Μαυροκεφαλίδη, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 40άλεπτο.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος λύτρωσε τον Κολοσσό, πρώτα με τρίποντο για το 78-75 και μετά με 3/3 βολές στα 12” για το φινάλε.

Ο Κάπελαν πήρε την τελευταία επίθεση του Ιωνικού, όμως αστόχησε κι ο αγώνας οδηγήθηκε στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Νωρίτερα, ο Ιωνικός είχε γυρίσει από το -10, 38-48 (στο 22:46) για να προσπεράσει 57-55 με τρίποντο του Αρσενόπουλου και τη συνδρομή των Ντιέγκο Κάπελαν, Λουκά Μαυροκεφαλίδη, συν τη δημιουργία του Μάντζαρη.

Η ομάδα του Τσίκληρα έφτασε στο 50% στα τρίποντα με 12/24 όταν προηγήθηκε με 78-72, σε αντίθεση με τον Κολοσσό που ήταν πολύ άστοχος από την περίμετρο, αλλά ήταν πιο δυνατός στη ρακέτα.

Στο τέλος όμως, ο Μορέιρα (17π.) έμοιαζε μόνος, δεν βρήκε βοήθεια από συμπαίκτες του.

Ο Γιαννόπουλος είχε 19 πόντους, 10 πόντους-9 ριμπάουντ ο Όσμπορν, ενώ ο Σταρκς έπαιξε μόνο 14:07, ο Στεφάνοβιτς δεν βοήθησε, Τιγκ και Μπαρσέλο έμειναν άσφαιροι μετά την τρίτη περίοδο.

Στον τελικό απολογισμό των 45 λεπτών, για τον Ιωνικό, ο Μαυροκεφαλίδης είχε 19 πόντους-14 ριμπάουντ, πριν αποβληθεί με 5 φάουλ στην παράταση, ο Ντιέγκο Κάπελαν είχε 17 πόντους, ο Χόκινς 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, άλλους 12 πέτυχε ο Λέισι, όσου είχε με 4/6 τρίποντα κι ο Αρσενόπουλος.

Με 8 ασίστ τελείωσε ο Βαγγέλης Μάντζαρης.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-48, 57-57, 78-78 (κ.α.) 89-84 (παρ.)