Κύμη-ΠΑΟΚ

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος πέτυχε 29 πόντους σε 28:26 συμμετοχής και ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη ισχύος στη Χαλκίδα το απόγευμα του Σαββάτου (09/03) επικρατώντας της Κύμης με 90-73 στη 18η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Η απόλυτη κυριαρχία των φιλοξενούμενων στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, ήταν αρκετή για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία έφτασε στη 12η φετινή της νίκη, ευκολότερα από όσο θα περίμενε!

Το επιμέρους σκορ για τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο ήταν 50-22, αφού ειδικά στο Γ’ δεκάλεπτο έκανε σκορ 26-7!

Κύμη-ΠΑΟΚΟ Χρυσικόπουλος, πέτυχε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο, είχε 18 στο ημίχρονο και τελείωσε καυτός με 29 από 10/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα και ήταν ο απόλυτος ηγέτης της ομάδας του στο παρκέ.

Η Κύμη είχε 6/25 τρίποντα, ο Λιούις πέτυχε 20 πόντους κι ο Σαγκς άλλους 18, ωστόσο η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού είχε αμυντικό πρόβλημα, δεν μπορούσε να περιορίσει τον ΠΑΟΚ που είχε καλά ποσοστά και στη ρακέτα, από όπου ήλθαν οι 52 από τους 90 πόντους του.

Κύμη-ΠΑΟΚ
Ο Τζέφερσον του ΠΑΟΚ είχε 100% με 6/6 σουτ, 2/2 βολές

Ο Τζέφερσον πέτυχε 14 πόντους με 6/6 σουτ και 2/2 βολές για τον ΠΑΟΚ που είχε σε καλή μέρα και τον Μιλένκο Τέπιτς.

Η Κύμη έκανε 18 λάθη, τα 12 στο πρώτο μέρος κι έμεινε στις 4 νίκες, αλλά αισθάνεται περισσότερο την πίεση έπειτα από τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Κολοσού στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη!

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-46, 41-72, 73-90