Ζενίτ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης σημείωσε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας (82-70) στη Λιθουανία, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τη Ζαλγκίρις να πατάει καλύτερα στο παρκέ κάτι που της έδωσε τη δυνατότητα να πάρει προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14), αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ ισόπαλο στο 28-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά ο αγώνας δεν κρίθηκε στην κανονική διάρκεια.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους κέρδισε φάουλ από τον Ρένφρο σε προσπάθειά του για σουτ τριών πόντων και όντας εύστοχος στις τρεις βολές οδήγησε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί η Ζενίτ ήταν ανώτερη, καθώς έκανε επιμέρους σκορ 8-20 και έτσι έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις.

Για την ομάδα του Χουάν Πλάθα κορυφαίος ήταν ο Ματέους Πονίτκα με 19 πόντους, ενώ από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Ζακ ΛεΝτέι με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με αυτήν τη νίκη, η Ζενίτ βελτίωσ το ρεκόρ της σε 2-3, ενώ από την άλλη η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους υποχώρησε στο 2-3.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 28-28, 43-44, 62-62 (κ.α.), 70-82 (παρ.)