Σορτς

Με πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Σορτς, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ, η Παρί επικράτησε 87-80 της Μονακό στη γαλλική μονομαχία του “Γκαστόν  Μεντσάν” για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο 27χρονος ήταν εκπληκτικός έβαλε 19 πόντους στο α’ ημιχρονο με 5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/7 βολές και συνολικά 28 με 9/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές.

Τάισον Γουάρντ (15 πόντοι), Κόλιν Μάλκολμ (13 πόντοι) και Μίκα Γιάντουνεν (10 πόντοι), ήταν οι συνοδοιπόροι του Σορτς για το 2-3 της Παρί.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη του πρωτευουσιάνικου συλλόγου στην ιστορία του στη διοργάνωση και δεύτερη έπειτα από εκείνη επί του Παναθηναϊκού.

Στον αντίποδα, η Μονακό έπεσε στο 3-2 παρά τις προσπάθειες των Μαμ Τζαϊτέ (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Έλι Οκόμπο (13 πόντοι, 7 ασίστ), Μάικ Τζέιμς (13 πόντοι) και Άλφα Ντιαλό (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Ο Γιώργος Παπαγιάννης αγωνίστηκε για 15:04, καταγράφοντας 6 πόντους (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές) και 5 ριμπάουντ.

Πρώτη εντός έδρας ήττα έπειτα από τρεις σερί νίκες για τη Μονακό.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με 0-9 και συνέχισαν με 2-14, προτού οι γηπεδούχοι απαντήσουν με επιμέρους 13-2 με 8 πόντους του Οκόμπο σε 7 λεπτά.

Στα τελευταία 2,5 του α’ δεκαλέπτου, η Παρί σκόραρε μόνο με τον Σορτς, ο οποίος έφτασε τους 11 πόντους χάρη στα 5/5 δίποντα και τη 1/1 βολή.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς μετέτρεψαν το 45-53 σε 61-56, λίγο πριν ο Ουαταρά μειώσει σε 64-63 για την Παρί στην εκπνοή.

Η Μονακό προηγήθηκε 73-67 και είχε το προβάδισμα για τα επόμενα λεπτά, ώσπου ο Γιάντουνεν πέτυχε το 79-82 με πέντε προσωπικούς πόντους.

Το 79-77 έγινε 79-84 και από τη στιγμή που ο Ντιαλό έχασε τρίποντο, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Τζαϊτέ μέτρησε 1/2 βολές με 76” στο ρολόι, ο Λόιντ πήρε το επιθετικό και ο Οκόμπο είχε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στον πόντο, αλλά αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Αμέσως μετά ο Σορτς ευστόχησε στην επίθεση της Παρί, έγραψε το 80-86 και όλα τελείωσαν.

Η Μονακό μέτρησε μόλις 4/23 τρίποντα με έξι παίκτες να μην έχουν ούτε μία εύστοχη προσπάθεια (3/7 ο Οκόμπο, 1/2 ο Μπλόσομγκεϊμ) και 12/21 βολές (5/8 ο Τζέιμς, 1/4 ο Ντιαλό).

Η Παρί εκτέλεσε 10 λιγότερες βολές, αλλά είχε 9/11, ενώ στο δίποντο κατέγραψε 66.7% και στο τρίποντο 37.9%.

Στράφι πήγαν για τους γηπεδούχους τα 10 παραπάνω ριμπάουντ (42-32) και τα 12 επιθετικά (19-7), όπως επίσης το γεγονός ότι ο αντίπαλος υπέπεσε σε 16 λάθη.

Στον αντίποδα, η Παρί πέτυχε μια από τις κορυφαίες επιδόσεις στα μπλοκ με 6, όταν η Μονακό είχε μόλις 2.

Τέλος να τονιστεί ότι οι 10 από τις 17 των φιλοξενούμενων έγιναν από τον φοβερό Σορτς που έβγαλε αξιολόγηση 39.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-49, 64-63, 80-87