Χαντς

Με τον “καυτό” Τζέιλεν Χαντς να πετυχαίνει 27 πόντους, ο ΠΑΟΚ λύγισε τον Παναθηναϊκό με 81-73 στο PAOK Sports Arena, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε μετά από 8 χρόνια τον Παναθηναϊκό και ανέβηκε στο 10-8, ενώ οι “πράσινοι” παραμένουν δεύτεροι με 14-3 και αγώνα λιγότερο.

Ο αποψινός αγώνας ήταν ο πρώτος εντός έδρας, για τον νέο προπονητή του ΠΑΟΚ, Φώτη Τακιανό που πανηγύρισε μια σημαντική νίκη.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τους Ντουέιν Μπέικον και Αρτούρας Γκουντάιτις, αλλά χωρίς τους δύο πάουερ φόργουορντ του, Ντέρικ Γουίλιαμς και Δημήτρη Αγραβάνη.

Κορυφαίος παίκτης του ΠΑΟΚ και του αγώνα ήταν ο Τζέιλεν Χαντς που πέτυχε 27 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Τάιλερ Πόλι (12π., 9ρ.), Γιανίκ Φράνκε (10π., 5ρ.).

Πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν οι Ντουέιν Μπέικον (16π., 4ασ.), Ματέους Πονίτκα (14π.) και Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 8ρ., 5ασ.).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 10-5 στο 5′, με 7 πόντους του Φράνκε, όμως οι “πράσινοι” βρήκαν επιθετικές λύσεις και ξέφυγαν με 5 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-18).

Ο “Δικέφαλος” ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 το δεύτερο δεκάλεπτο (21-18), όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 9 πόντων (31-40).

Μα μπροστάρη τον Χαντς, οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 12-0 στο τέλος του πρώτου και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να πάρουν ξανά το προβάδισμα (43-40)!

Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με 8 πόντους (56-48), όμως σε εκείνο το σημείο ο Μπέικον ευστόχησε σε δύο τρίποντα και οι “πράσινοι” μείωσαν σε 58-56, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος ισόπαλη 61-61, με ένα τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

Ο “καυτός” Τζέιλεν Χαντς έφτασε τους 27 πόντους και έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 6 πόντων (72-66) στα μέσα της τελευταίας περιόδου.

Το τελευταίο τετράλεπτο:

Ο Μπέικον απάντησε με τρίποντο (72-69), ο Πόλι έκανε το 74-69, ο Σάιμπερτ έβαλε 2/2 βολές (76-69), ενώ ο Πονίτκα μείωσε σε 76-71 με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, 02:36 πριν το τέλος.

Ακολούθησαν χαμένες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες, ο Ράιλι έβαλε 1/2 βολές (77-71), ο Παπαγιάννης είχε 2/2 βολές (77-73), ενώ ο Πόλι κάρφωσε για το 79-73 στα 34”.

Ο Πονίτκα αστόχησε και ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια τεράστια νίκη, με τον Ρένφρο να διαμορφώνει το τελικό 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73.