Μεγάλη Βρετανία-Ελλάδα

Η Εθνική ομάδα μπήκε με το αριστερό στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, καθώς ηττήθηκε 78-69 από τη Μεγάλη Βρετανία.

Όπως το 2017 στην πρεμιέρα για το Παγκόσμιο της Κίνας, έτσι και τώρα, ο δρόμος της Ελλάδας για τα τελικά ξεκίνησε επί αγγλικού εδάφους.

Τότε ήταν στο Λέστερ, όπου ο Γιάννης Αθηναίου λύτρωσε την Εθνική μας, η οποία μπήκε θετικά και τελείωσε άριστα τα προκριματικά.

Απόψε, ξανά με σύνθεση “παραθύρων” και δίχως παίκτες της Euroleague, η Ελλάδα δεν τα κατάφερε στο Νιούκαστλ, γνωρίζοντας την ήττα από τη Μεγάλη Βρετανία.

Επόμενη υποχρέωση της Εθνικής στον Β’ προκριματικό όμιλο εκείνη της Κυριακής, με αντίπαλο τη Λευκορωσία (νίκησε νωρίτερα την Τουρκία) στη Θεσσαλονίκη.

Ο αγώνας

Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (23-23) έδωσε τη θέση του στο “γαλανόλευκο” δεύτερο.

Κι αυτό γιατί οι διεθνείς μας κράτησαν στους 10 πόντους τη Μεγάλη Βρετανία, η οποία υπέπιπτε σε εύκολα λάθη.

Όχι ότι η ελληνική επίθεση ήταν εντυπωσιακή. Απλώς έκανε όσα χρειαζόταν για να έχει πια τα ηνία της αναμέτρησης.

Με ένα σερί 10-0 στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εθνική βρέθηκε στο +15 και άρχισε να αχνοφαίνεται ένα χαμόγελο στις τάξεις των αρκετών υποστηρικτών της, μεταξύ των οποίων ο πρέσβης της χώρας Ιωάννης Ραπτάκης.

Κάπου εκεί χάθηκε η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό, με την αστοχία στα τρίποντα να αποδεικνύεται καταλυτική.

Ο Τέντι Οκερεαφόρ ανέβασε ρυθμούς και συνέβαλε τα μέγιστα για τη βρετανική ανατροπή.

Με 12 πόντους ενεργητικό στην τελευταία περίοδο, η Εθνική δεν θα μπορούσε να προσδοκά σε νίκη.

Οι γηπεδούχοι, αντίθετα, είχαν βρει εύκολη πρόσβαση με το ελληνικό καλάθι, στοιχείο που έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα υπέρ τους.

Τα τρίποντα δεν μπήκαν ποτέ, η ήττα δεν αποφεύχθηκε και πλέον η νίκη με τη Λευκορωσία είναι πολύ σημαντική.

Να θυμίσουμε ότι στην επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, προκρίνονται τρεις ομάδες.

O Δημήτρης Αγραβάνης με 19 πόντους (είχε και 8 ριμπάουντ) και ο Νίκος Γκίκας με 14, κατέθεσαν περισσότερα στο εκτελεστικό σκέλος.

Οι γηπεδούχοι, αντίθετα, πήραν τα περισσότερα από τον Οκερεαφόρ των 19 πόντων και τον Τάρικ Φίλιπ των 16.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69