Μεγάλη ζημιά έκανε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη Χίμκι, καθώς τη νίκησε μέσα στη Μόσχα με 83-81 την Παρασκευή (10/01) και την έριξε στο 8-10!

Ο Όστιν Χόλινς (15π.) με τον Ματέους Πονίτκα (12π., 8 ριμπ, τα 4 επιθετικά) ήταν οι καθοριστικοί παίκτες στην μόλις 5η φετινή νίκη της Ζενίτ, αλλά τέταρτη εκτός έδρας, καθώς η ομάδα του Πλάθα έχει 1-8 στην έδρα της!

Η Χίμκι γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της και τέταρτη στους πέντε τελευταίους αγώνες της στη EuroLeague και… έβγαλε τα μάτια της!

Ο Γουίλ Τόμας (20π.) έβαλε το “τρένο” της Ζενίτ “στις ράγες” και στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με 16 πόντους διαφοράς, 64-48.

Η Χίμκι ξύπνησε, ο Αλεξέι Σβεντ (30π.) άρχισε να βομβαρδίζει αλλά δεν αρκούσαν στην ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις οι 33 πόντοι στην τελευταία περίοδο.

Ο Όστιν Χόλινς (κεντρική φωτογραφία) πέτυχε 7 καθοριστικούς πόντους στο τέλος, όταν η Χίμκι μείωσε στους 3 πόντους, 68-71, η Ζενίτ έφυγε με 80-74 στα 43 δευτερόλεπτα και οι γηπεδούχοι είδαν να μην τους φτάνει πλέον ο χρόνος.

Ο Γερέμπκο μείωσε στη λήξη με τρίποντο στο 81-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-36, 48-61, 81-83

Euroleague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Euroleague 2019-2020: Βαθμολογία

EuroLeague: Η σύγκριση της τετραετίας στη 17η αγωνιστική