Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε το μεσημέρι του Σαββάτου (06/03) ο Ηρακλής (6-9) με 79-70 μέσα στο Περιστέρι (9-7)!

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επέστρεψε από το -13 για να κυριαρχήσει στην τελευταία περίοδο (26-12 το επιμέρους σκορ) και να καλύψει μάλιστα και τη διαφορά της ήττας της στον Α’ γύρο (71-75).

Ο Τζος Χέιγκινς πέτυχε 17 πόντους για τους νικητές, 14 ο Καββαδάς και 13 ο Ίμπανκς που οδήγησαν τον Ηρακλή στο παιχνίδι.

Το Περιστέρι δεν εκμεταλλεύτηκε τα πιο πολλά επιθετικά ριμπάουντ και τα λιγότερα λάθη, πέταξε στα σκουπίδια 10 βολές (5/15), είχε μόλις 2/16 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο από τα 7/16 του πρώτου!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 8-0, όμως ο Τεράν Πέτεγουεϊ, πέτυχε 15 πόντους και το περιστέρι προηγήθηκε με 24-14 στο δεκάλεπτο και 27-14 με την έναρξη του Β’!

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου κυριάρχησαν στο ριμπάουντ, έκαναν πολλά κλεψίματα και πλέον ο Ηρακλής άρχισε να κυνηγάει στο σκορ.

Όσο το Περιστέρι βάθυνε το ροτέισιον έχανε το ρυθμό του, ο δε Ηρακλής άρχισε με σωστές επιθέσεις και λογικές επιλογές να ροκανίζει τη διαφορά.

Με τους Γουίλιαμ Χάτσερ-Βασίλη Καββαδά μείωσε σε απόσταση ενός σουτ, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 41-35.

Ο Ηρακλής μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτα με την άμυνα ζώνης, κι έπειτα με το πιο χαμηλό κι ευέλικτο σχήμα ψηλών που χρησιμοποίησε.

Ο Χέιγκινς με τον Ίμπανκς έκαναν την έκρηξή τους από τα τέλη της τρίτης περιόδου και ο Ηρακλής πήρε τα ηνία του αγώνα!

Μαζί με το πολύ κακό ποσοστό των γηπεδούχων σε τρίποντα και βολές, το Περιστέρι έμοιαζε να χάνει την αυτοπεποίθησή του και αποδέχτηκε από νωρίς την ήττα του.

Ο Πέτεγουεϊ τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, δηλαδή πέτυχε μόλις 2 στα τρία δεκάλεπτα μετά τους 15 του πρώτου, ο ΜακΛιν πρόσθεσε 13 και δεν υπήρχε άλλος διψήφιος σκόρερ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-35, 58-53, 70-79