Μεγάλο διπλό πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας (23/11) η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (5-2) με 77-70 επί της Μπασκόνια (4-5) σε εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επέβαλε τον δικό της ρυθμό και σε μια ασυνήθιστη συνθήκη για ρωσικές ομάδες, πήρε τον αγώνα μέσα στη ρακέτα, όπου κυριάρχησε επί των Βάσκων.

Διεύρυνε δε, το αήττητό της σε εκτός έδρας αγώνες της Euroleague σε τέσσερις αγώνες, καθώς με την αποψινή έκανε το 4/4 μακριά από την Αγία Πετρούπολη!

Λίγο πριν έρθει στην Ελλάδα για τον αγώνα της Πέμπτης (26/11) με τον Ολυμπιακό, η Μπασκόνια βρέθηκε προ… απροόπτου. Η Ζενίτ δεν την άφησε να κάνει το παιχνίδι της, είχε καλές επιστροφές, δεν δέχτηκε εύκολο καλάθι και από τα μισά της β’ περιόδου πήρε τα ηνία.

Προηγήθηκε με 8 πόντους (32-24) πριν από το ημίχρονο (34-28 υπέρ της) και άντεξε στο καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, όπου με 8 πόντους του Ρόκας Γκιεντράιτις έκαναν 11-2 για το 39-36.

Με τους Γκουντάιτις (13π.-7ριμπ., κεντρική φωτογραφία), Πόιθρες (14π.)  και Πονίτκα (18π., 8 ριμπάουντ), να κάνουν τα δικά τους στην αντίπαλη ρακέτα και με σήμα-κατατεθέν, την καλή της άμυνα, η Ζενίτ ανέκαμψε γρήγορα.

Προηγήθηκε 56-49 πριν από το τρίτο δεκάλεπτο (66-59) κι έφυγε με 17 πόντους, 70-53 με 5:56 για τη λήξη.

Η Μπασκόνια δεν μπορούσε πλέον να γυρίσει τον αγώνα και συμβιβάστηκε με τη μείωση της διαφοράς στους 7 πόντους για το τελικό 70-77.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 28-34, 51-56, 70-77