ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑμεΑ 3

Ο Παναθηναϊκός ΑμεΑ πέρασε με 71-65 από την έδρα του Μέγα Αλέξανδρου 94, πετυχαίνοντας ένα διπλό πρωτιάς στο πρωτάθλημα μπάσκετ με Αμαξίδιο που διοργανώνει η ΟΣΕΚΑ.

Όπως αναφέρει ο Παναθηναϊκός ΑμεΑ στην ιστοσελίδα του:

“Η ομάδα μας πέρασε νικηφόρα από το Ασβεστοχώρι στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Μέγα Αλέξανδρο με 65-71! Οι παίκτες μας πήραν ένα σημαντικό διπλό… πρωτιάς, καθώς κέρδισαν το ντέρμπι και συνεχίζουν ανίκητοι το ταξίδι τους για το όνειρο!

Ο αγώνας είχε αρκετές συγκινήσεις, με διαδοχικές ανατροπές στο σκορ, και στο φινάλε φάνηκε ότι θα κέρδιζε ο πιο αποφασισμένος! Πιο συγκεκριμένα, ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω 3 πόντους στο 3.30 (61-58) πριν την λήξη έφτασε στην ανατροπή με κατάθεση μαχητικής ψυχής.

Στην αρχή του αγώνα η ομάδας κατάφερε να προηγηθεί και με double score (8-16) με τους παίκτες του Μέγα Αλέξανδρου να βρίσκουν αντίδραση και στο ημίχρονο να προηγούνται με 30-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος προηγήθηκε 6 πόντους (37-31) με την λήξη του δεκαλέπτου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό μπροστά με την ελάχιστη δυνατή διαφορά 48-49. Το τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας έμειναν συγκεντρωμένοι στο πλάνο του προπονητή και δραπέτευσαν με την πολύ σημαντική νίκη με 65-71.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Νέλσον Σανζ με 38 πόντους με συμπαραστάτη τον Μπλερ (20) ενώ στο σκοράρισμα βοήθησαν και ο Κοντογιάννης με τον Μαρτσάκη. Σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, οι παίκτες του Κώστα Χρόνη έδειξαν θέληση και αποφασιστικότητα παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό που τους δίνει δύναμη και αυτοπεποίθηση για την συνέχεια!

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-18, 33-27, 48-49, 65-71

Μέγας (Χατζηζωγίδου): Διμπιτούζης Αγγ. 7(1), Zakeri 6, Βάσσης , Τσίλης 17, Δίτσης 15, Πολυχρονιάδης, Διμπιτούζης Π. 20

Παναθηναϊκός ΑμεΑ (Χρόνης): Νέλσον Σανζ 38, Μπλερ 20(2), Κοντογιάννης 7(1), Μαρτσάκης 6, Χριστόφορος, Χρονοπούλου, Φύτρος, Σπαθής, Μιχαλοπούλου.”